fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaGospodarkaEuropejskie firmy w czasie pandemii

Europejskie firmy w czasie pandemii

W 2021 roku w państwach Unii Europejskiej założono znacznie więcej firm niż zamknięto. Polska, niestety, jest krajem zaniżającym ten wynik.

Dane opublikowane przez Eurostat pokazują, że w 2021 roku wskaźnik narodzin przedsiębiorstw w Unii Europejskiej wyniósł 10,7 proc., zaś wskaźnik śmierci – 8,5 proc. 

Zgodnie z przyjętymi definicjami, wskaźnik „narodzin” jest stosunkiem liczby przedsiębiorstw, które powstały w 2021 roku, do ich ogólnej liczby działających w tym roku. I analogicznie, wskaźnik „śmierci” firm, to stosunek liczby tych, które zakończyły swoją działalność w tym roku, do tych, które nadal ją prowadzą. Za „zmarłe” uznaje się też firmy, które zawiesiły swoją działalność i jej nie wznowiły przez dwa kolejne lata. 

Na Litwie dużo firm otworzono, a jeszcze więcej zamknięto

W większości krajów UE powstało więcej firm niż zostało zlikwidowanych.

Najwyższe wskaźniki narodzin przedsiębiorstw odnotowano na Litwie (20,2 proc.), we Francji (16,2 proc.), a także na Malcie i w Portugalii (po 14,4 proc.). Estonia odnotowała najwyższy wskaźnik śmierci – na poziomie 23,4 proc. Co ciekawe, za nią znalazła się Litwa z wynikiem 22,6 proc., która okazuje się krajem z bardzo dużą liczbą zarówno zakładanych jak i zamykanych firm. Trzecie miejsce zajmuje Bułgaria z wynikiem 17,6 proc.

W Estonii, Bułgarii, Polsce, Danii, w Niemczech i na Litwie liczba zamkniętych przedsiębiorstw przewyższała liczbę nowo utworzonych. 

ec.europa.eu, cor.sgh.waw.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Pracodawcy i pracownicy nie chcą nowych euroregulacji!

Projekt unijnej dyrektywy o pracy platformowej budzi wśród pracodawców zastrzeżenia związane m.in. z dużą ingerencją w prowadzenie działalności gospodarczej.
1 MIN CZYTANIA

Nie będzie już polskich śledzi?

Unia Europejska zamierza radykalnie ograniczyć – i to od 1 stycznia 2024 r. – możliwość połowu śledzia na Morzu Bałtyckim, co uderzy w i tak już poturbowanych przez Brukselę polskich rybaków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA