fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaGospodarkaEuropejskie firmy w czasie pandemii

Europejskie firmy w czasie pandemii

W 2021 roku w państwach Unii Europejskiej założono znacznie więcej firm niż zamknięto. Polska, niestety, jest krajem zaniżającym ten wynik.

Dane opublikowane przez Eurostat pokazują, że w 2021 roku wskaźnik narodzin przedsiębiorstw w Unii Europejskiej wyniósł 10,7 proc., zaś wskaźnik śmierci – 8,5 proc. 

Zgodnie z przyjętymi definicjami, wskaźnik „narodzin” jest stosunkiem liczby przedsiębiorstw, które powstały w 2021 roku, do ich ogólnej liczby działających w tym roku. I analogicznie, wskaźnik „śmierci” firm, to stosunek liczby tych, które zakończyły swoją działalność w tym roku, do tych, które nadal ją prowadzą. Za „zmarłe” uznaje się też firmy, które zawiesiły swoją działalność i jej nie wznowiły przez dwa kolejne lata. 

Na Litwie dużo firm otworzono, a jeszcze więcej zamknięto

W większości krajów UE powstało więcej firm niż zostało zlikwidowanych.

Najwyższe wskaźniki narodzin przedsiębiorstw odnotowano na Litwie (20,2 proc.), we Francji (16,2 proc.), a także na Malcie i w Portugalii (po 14,4 proc.). Estonia odnotowała najwyższy wskaźnik śmierci – na poziomie 23,4 proc. Co ciekawe, za nią znalazła się Litwa z wynikiem 22,6 proc., która okazuje się krajem z bardzo dużą liczbą zarówno zakładanych jak i zamykanych firm. Trzecie miejsce zajmuje Bułgaria z wynikiem 17,6 proc.

W Estonii, Bułgarii, Polsce, Danii, w Niemczech i na Litwie liczba zamkniętych przedsiębiorstw przewyższała liczbę nowo utworzonych. 

ec.europa.eu, cor.sgh.waw.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jednolity rynek napotyka trudności

Wdrażanie i egzekwowanie przepisów dotyczących wspólnego rynku UE napotyka trudności. W aktualnej kadencji działania Komisji Europejskiej przeciwko naruszeniom jednolitego rynku spadły o 80 proc.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja chce komisji śledczej ws. zboża technicznego

Konfederacja domaga się powołania komisji śledczej w celu zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu zboża technicznego z Ukrainy oraz ukarania osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA