fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaGospodarkaKonfederacja chce komisji śledczej ws. zboża technicznego

Konfederacja chce komisji śledczej ws. zboża technicznego

Konfederacja domaga się powołania komisji śledczej w celu zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu zboża technicznego z Ukrainy oraz ukarania osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.

Konfederacja wyraża głębokie zaniepokojenie związane z masowym importem zboża z Ukrainy, który narusza interesy polskich rolników i naraża zdrowie oraz życie Polaków. Liczby przedstawione przez Najwyższą Izbę Kontroli są porażające: import pszenicy wzrósł o 17 tys. proc., kukurydzy o 29 tys. proc., a rzepaku o 670 proc. Szacuje się, że od 1 stycznia 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. do Polski trafiło ponad 103 tys. ton zboża technicznego, co mogło zagrażać bezpieczeństwu żywnościowemu.

Afera zbożowa

Marta Czech, wicerzeczniczka Konfederacji, podkreśliła, że rząd Polski zaniedbał obronę interesów polskiego rolnictwa poprzez niezastosowanie klauzuli ochronnej w handlu z Ukrainą. Brak kontroli na granicy, zwłaszcza w kontekście fitosanitarnym i zmniejszenie kontroli na przejściach granicznych doprowadziły do sytuacji, w której na polski rynek trafiało zboże niskiej jakości.

Jeśli chodzi o aferę zbożową, tak nazwijmy rzecz po imieniu, ze strony władz Polski nastąpiła tu cała kaskada zaniedbań I błędów

– mówi Marta Czech.

Znalezienie winnych

Rolnicy stojący na skraju bankructwa oraz spółki, jak np. Elewarr, padają ofiarą decyzji rządu, który bardziej troszczy się o interesy Ukrainy niż Polski. Konfederacja stanowczo sprzeciwia się dalszemu masowemu importowi zboża technicznego oraz żąda przeprowadzenia gruntownego śledztwa w tej sprawie.

Konfederacja nie widzi innej możliwości jak powołanie komisji śledczej i odnalezienie tych osób, które są odpowiedzialne za narażenie zdrowia i życia Polaków, ale także plajty wielu polskich rolników

– stwierdził Krzysztof Mulawa, poseł Konfederacji.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jednolity rynek napotyka trudności

Wdrażanie i egzekwowanie przepisów dotyczących wspólnego rynku UE napotyka trudności. W aktualnej kadencji działania Komisji Europejskiej przeciwko naruszeniom jednolitego rynku spadły o 80 proc.
2 MIN CZYTANIA

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Europejskie firmy w czasie pandemii

W 2021 roku w państwach Unii Europejskiej założono znacznie więcej firm niż zamknięto. Polska, niestety, jest krajem zaniżającym ten wynik.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA