fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaGospodarkaKonfederacja chce komisji śledczej ws. zboża technicznego

Konfederacja chce komisji śledczej ws. zboża technicznego

Konfederacja domaga się powołania komisji śledczej w celu zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu zboża technicznego z Ukrainy oraz ukarania osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.

Konfederacja wyraża głębokie zaniepokojenie związane z masowym importem zboża z Ukrainy, który narusza interesy polskich rolników i naraża zdrowie oraz życie Polaków. Liczby przedstawione przez Najwyższą Izbę Kontroli są porażające: import pszenicy wzrósł o 17 tys. proc., kukurydzy o 29 tys. proc., a rzepaku o 670 proc. Szacuje się, że od 1 stycznia 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. do Polski trafiło ponad 103 tys. ton zboża technicznego, co mogło zagrażać bezpieczeństwu żywnościowemu.

Afera zbożowa

Marta Czech, wicerzeczniczka Konfederacji, podkreśliła, że rząd Polski zaniedbał obronę interesów polskiego rolnictwa poprzez niezastosowanie klauzuli ochronnej w handlu z Ukrainą. Brak kontroli na granicy, zwłaszcza w kontekście fitosanitarnym i zmniejszenie kontroli na przejściach granicznych doprowadziły do sytuacji, w której na polski rynek trafiało zboże niskiej jakości.

Jeśli chodzi o aferę zbożową, tak nazwijmy rzecz po imieniu, ze strony władz Polski nastąpiła tu cała kaskada zaniedbań I błędów

– mówi Marta Czech.

Znalezienie winnych

Rolnicy stojący na skraju bankructwa oraz spółki, jak np. Elewarr, padają ofiarą decyzji rządu, który bardziej troszczy się o interesy Ukrainy niż Polski. Konfederacja stanowczo sprzeciwia się dalszemu masowemu importowi zboża technicznego oraz żąda przeprowadzenia gruntownego śledztwa w tej sprawie.

Konfederacja nie widzi innej możliwości jak powołanie komisji śledczej i odnalezienie tych osób, które są odpowiedzialne za narażenie zdrowia i życia Polaków, ale także plajty wielu polskich rolników

– stwierdził Krzysztof Mulawa, poseł Konfederacji.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Europejskie firmy w czasie pandemii

W 2021 roku w państwach Unii Europejskiej założono znacznie więcej firm niż zamknięto. Polska, niestety, jest krajem zaniżającym ten wynik.
< 1 MIN CZYTANIA

Pracodawcy i pracownicy nie chcą nowych euroregulacji!

Projekt unijnej dyrektywy o pracy platformowej budzi wśród pracodawców zastrzeżenia związane m.in. z dużą ingerencją w prowadzenie działalności gospodarczej.
1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Ponad 1,5 bln złotych na niepotrzebne remonty

Wymuszone przez Unię Europejską niepotrzebne remonty domów do 2050 r. będą kosztowały Polaków niewyobrażalnie gigantyczną kwotę ponad 1,5 bln zł.
2 MIN CZYTANIA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA