fbpx
środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatJest porozumienie w sprawie globalnego CIT!

Jest porozumienie w sprawie globalnego CIT!

136 państw świata (w tym Polska) zgodziło się na ustalenie stawki CIT na poziomie co najmniej 15 proc.

Oprócz minimalnego podatku, firmy zostaną też zobowiązane do płacenia większej niż obecnie części danin w miejscu generowania zysków. Dotyczy to głównie internetowych gigantów jak Amazon, Google czy Facebook.

Deklarację w tej sprawie podpisano na forum Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Z jej założeniami zgodzili się przedstawiciele m.in. USA, Chin i Rosji. Ustalone zasady mają wejść w życie w 2023 roku. Jeżeli tak się stanie to obejmą kraje odpowiedzialne za 90 proc. światowego PKB.

Szacuje się, że zmiany zapewnią zwiększenie dochodów podatkowych o 150 mld USD rocznie.

Wpisują się one w globalną reformę systemów podatkowych. Jej celem jest uczynienie ich bardziej sprawiedliwymi oraz redukowanie nierówności społecznych.

Państwa takie jak Węgry, Estonia, Kenia, Nigeria, Pakistan czy Sri Lanka nie zgodziły się na warunki porozumienia. Obecnie mogą atrakcyjnymi warunkami podatkowymi przyciągać do siebie zagranicznych inwestorów. Po zmianach będzie to utrudnione.

BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA