Mimo oficjalnych deklaracji mówiących o dążeniach do ograniczenia emisji szkodliwych gazów, Kanada mogła by robić o wiele więcej w tej kwestii.

Serię raportów w tej kwestii opublikował Jerry V. DeMarco, Komisarz ds. Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju działający z ramienia Audytora Generalnego Kanady (odpowiednik  naszej Najwyższej Izby Kontroli).

Zwraca on uwagę iż mimo głośnych deklaracji o ekologicznym nastawieniu rządu, od 1990 roku ilość produkowanego przez cały kraj dwutlenku węgla wzrosła o 20%. Od 2015 roku Kanada osiąga najgorsze wyniki w walce z globalnym ociepleniem, z wszystkich krajów należących do G7.

Jerry V. DeMarco przytacza jako przykład działań rządu uderzających w środowisko podaje rozbudowę rurociągu Trans Mountain. Ponadto zwraca uwagę, że po rozpoczęciu epidemii COVID-19 władze przeznaczyły 675 milionów dolarów na pomoc dla firm z sektora naftowo- gazowego.

Badania opinii publicznej pokazują, że tylko trzy czwarte Kanadyjczyków wieży, że globalne ocieplenie jest spowodowane działalnością człowieka, a zaledwie 60 procent uzna iż rząd ich zawiódł, jeżeli nie podejmie działań aby mu przeciwdziałać.

Reuters, cbc.ca

Poprzedni artykułGoogle zapłaci setki milionów zaległego podatku
Następny artykułNowy wariant COVID spowodował obniżkę ceny ropy