fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaKanada udaje, że walczy z globalnym ociepleniem

Kanada udaje, że walczy z globalnym ociepleniem

Mimo oficjalnych deklaracji mówiących o dążeniach do ograniczenia emisji szkodliwych gazów, Kanada mogła by robić o wiele więcej w tej kwestii.

Serię raportów w tej kwestii opublikował Jerry V. DeMarco, Komisarz ds. Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju działający z ramienia Audytora Generalnego Kanady (odpowiednik  naszej Najwyższej Izby Kontroli).

Zwraca on uwagę iż mimo głośnych deklaracji o ekologicznym nastawieniu rządu, od 1990 roku ilość produkowanego przez cały kraj dwutlenku węgla wzrosła o 20%. Od 2015 roku Kanada osiąga najgorsze wyniki w walce z globalnym ociepleniem, z wszystkich krajów należących do G7.

Jerry V. DeMarco przytacza jako przykład działań rządu uderzających w środowisko podaje rozbudowę rurociągu Trans Mountain. Ponadto zwraca uwagę, że po rozpoczęciu epidemii COVID-19 władze przeznaczyły 675 milionów dolarów na pomoc dla firm z sektora naftowo- gazowego.

Badania opinii publicznej pokazują, że tylko trzy czwarte Kanadyjczyków wieży, że globalne ocieplenie jest spowodowane działalnością człowieka, a zaledwie 60 procent uzna iż rząd ich zawiódł, jeżeli nie podejmie działań aby mu przeciwdziałać.

Reuters, cbc.ca

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA