fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatKanada uwalnia rezerwy milionów ton syropu klonowego

Kanada uwalnia rezerwy milionów ton syropu klonowego

W Kanadzie podjęto decyzję o uwolnieniu rezerw 50 mln funtów (czyli ponad 22 tys. ton) syropu klonowego.

Quebec Maple Syrup Producers jest ustanowionym przez rząd kartelem, kontrolującym 70 procent światowych dostaw oleju. Skupia 11 tysięcy firm, zajmujących się jego produkcją.

Wydały one komunikat, że cieplejsza i krótsza niż zakładano wiosna, doprowadziła do spadku produkcji tego produktu o 24 procent względem roku poprzedniego.

Jednocześnie nastąpił gwałtowny wzrost popytu, ponieważ podczas pandemii COVID-19 znacznie zwiększyła się konsumpcja syropu, zazwyczaj spożywanego w domach.

Dlatego QMSP podjął decyzję o uwolnieniu ok. połowy posiadanych rezerw, czyli 50 mln funtów. Ostatni raz podobny krok na podobną skalę podjęto w 2008 roku. Kartel już zapowiada, że w przyszłym roku postara się zwiększyć produkcję.

Syrop klonowy jest popularnym produktem w Ameryce Północnej, który można porównać z miodem. Również jest słodki i posiada wiele wartościowych dla zdrowia składników. U nas jest często  kojarzony  jako polewa do np. naleśników.

nypost.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA