fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatKolejni giganci technologiczni zwalniają pracowników

Kolejni giganci technologiczni zwalniają pracowników

Yahoo, eBay i Zoom dołączyły do grona wielkich firm technologicznych, które w ostatnich tygodniach ogłosiły znaczne redukcje zatrudnienia.

Amerykański serwis Yahoo oznajmił, że w najbliższym czasie zakończy współpracę z 1600 swoich pracowników, którzy stanowią łącznie 20 proc. siły roboczej firmy. Redukcje mają zwiększyć rentowność spółki i przyczynić się do dostarczenia lepszych usług jej partnerom oraz klientom.

Yahoo jest jednym z symboli wczesnej ery ogólnodostępnego internetu z przełomu XX i XXI wieku. W kolejnych latach jego serwisy straciły swoją dominującą pozycję na rzecz Google czy Facebooka, ale nadal są obecne i popularne wśród Amerykanów.

Zwolnienie 500 osób, czyli 4 proc. swojej załogi, zapowiedział też gigant internetowego handlu, firma eBay. Przedsiębiorstwo uzasadnia, że dzięki podjęciu tego kroku, zostanie stworzona przestrzeń do inwestycji w obszarach o największym potencjale rozwoju.

1500 pracowników (15 proc. zatrudnionych) zostanie zwolnionych z Zoom. Dyrektor generalny firmy Eric Yuan przyznał, że jest to efekt błędów, które zostały popełnione w strategii rozwoju przedsiębiorstwa. On sam stwierdził, że znacznie zmniejszy swoje wynagrodzenie i zrezygnuje z premii. Obniżenie pensji o 20 proc. dotknie też osoby z kierownictwa firmy.

Zoom jest platformą do prowadzenia wideorozmów, która cieszyła się niezwykłą popularnością podczas pandemii COVID-19, ale już w 2022 r. jej zyski spadły o 38 proc. względem roku 2021.

Wcześniej zwolnienia pracowników zapowiedziały – lub już przeprowadziły – inne technologiczne amerykańskie firmy: Facebook, Google, Amazon, Twitter.

cnbc.com, edition.cnn.com, Guardian

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA