fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaZdrowieKonfederacja proponuje bon zdrowotny

Konfederacja proponuje bon zdrowotny

Jako panaceum na obecny katastrofalny stan państwowej służby zdrowia politycy Konfederacji proponują wprowadzenie bonu zdrowotnego.

Konfederacja proponuje rezygnację z monopolu NFZ i wprowadzenie bonów medycznych, co wymusiłoby konkurencję na rynku usług medycznych. O pacjenta konkurowałoby wielu prywatnych i publicznych ubezpieczycieli. Pieniędzy nie rozdzielaliby politycy, tylko szłyby one za pacjentem.

– Ochrona zdrowia jest raz po raz wstrząsana mniejszymi i większymi aferami i skandalami. Tylko w ostatnich dniach mieliśmy aferę „SOR plus”, tylko w ostatnich dniach mieliśmy skandal „Mamy Ginekolog”. To, co jest cechą wspólną tego całego zamieszania, to fakt, że tego typu skandale, tego typu afery są możliwe tylko w monopolistycznym, centralnie zarządzanym systemie NFZ – ocenił Michał Wawer podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Prawnik zaznaczył, że Konfederacja od dawna postuluje zmiany w systemie, jednak – jak powiedział – „nie trafia to wśród polityków innych partii na podatny grunt”.

– Politycy PiS-u, Platformy uważają, że jedyną metodą na uzdrowienie ochrony zdrowia jest dosypywania coraz więcej pieniędzy do dziurawego worka – ocenił Wawer.

Mec. Wawer zwrócił ponadto uwagę, że system ochrony zdrowia w Polsce nie jest typowym rozwiązaniem, gdyż np. w Niemczech czy w Czechach istnieje wiele różnych ubezpieczalni i to pacjenci sami decydują o swoich składkach.

– Sami decydują, do jakiego prywatnego lub publicznego ubezpieczyciela zabrać pieniądze płacone od swojego wynagrodzenia w składce zdrowotnej. Te pieniądze idą za pacjentem. Ubezpieczyciele o pacjenta konkurują dlatego, że od tego, ilu pacjentów przyciągną, zależy to, ile będą zarabiać – wyjaśniał dodając, że w Polsce płacimy na leczenie dwa razy: „raz w składce zdrowotnej i potem drugi raz w opiece zdrowotnej, do której się zwracamy, kiedy już nie jesteśmy w stanie się doczekać żadnej pomocy ze strony opieki publicznej”.

Poseł Konrad Berkowicz powiedział z kolei, że jego formacja chce jak najszybciej wprowadzić konkurencję w ochronie zdrowia, zamiast ciągłego dosypywania pieniędzy.

– Bo te pieniądze w tym systemie w większości są marnowane. Czas skończyć z komuną w ochronie zdrowia – oświadczył poseł Berkowicz.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Lekarze chcą ograniczenia dostępności nikotyny w Polsce

Polskie środowisko lekarskie zaapelowało do rządu o znaczne ograniczenie sprzedaży wyborów nikotynowych w Polsce. Celem jest ochrona zdrowia.
2 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy zaczęli masowo chorować po pandemii COVID-19

Po zakończeniu pandemii koronawirusa znacznie wzrosła liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy nie pracują z powodów zdrowotnych.
2 MIN CZYTANIA

Milczące pokolenie [WYWIAD]

O tym, jak czas pandemii wpłynął na zaburzenia mowy i rozwoju dzieci, o ich uzależnieniu od smartfonów i o tym, że do gabinetów specjalistów trafia coraz więcej dzieci z objawami przypominającymi te ze spektrum autyzmu – rozmawiamy z Agnieszką Szumiec, pedagogiem i logopedą.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Klimatyzm über alles

Tak jak za Polski Ludowej nie było odwrotu od budowy najwyższej formy cywilizacji człowieka, czyli komunistycznej utopii, tak teraz w Unii Europejskiej nie ma odwrotu od ideologii klimatyzmu. Tak samo wtedy, jak i teraz ludzie, którzy się temu sprzeciwiali lub z tego kpili uznawani byli za niespełna rozumu. Wtedy komunizm budowali towarzysze z państwowych przedsiębiorstw, a teraz ze zmianami klimatu walczą menedżerowie i prezesi firm prywatnych.
5 MIN CZYTANIA

Polska dostała unijną karę za zakupy poza Unią?

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 mln euro na rzecz firm obronnych, co ma na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Polska dostała grosze.
2 MIN CZYTANIA

Auta też będą miały… paszporty!

W ramach unijnego rozporządzenia Euro 7 każdy pojazd ma docelowo posiadać tzw. ekologiczny paszport, który będzie zawierał informacje o jego efektywności energetycznej (limity emisji zanieczyszczeń, emisje CO₂, zużycie paliwa i energii elektrycznej oraz zasięg elektryczny).
2 MIN CZYTANIA