fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieKonfederacja proponuje bon zdrowotny

Konfederacja proponuje bon zdrowotny

Jako panaceum na obecny katastrofalny stan państwowej służby zdrowia politycy Konfederacji proponują wprowadzenie bonu zdrowotnego.

Konfederacja proponuje rezygnację z monopolu NFZ i wprowadzenie bonów medycznych, co wymusiłoby konkurencję na rynku usług medycznych. O pacjenta konkurowałoby wielu prywatnych i publicznych ubezpieczycieli. Pieniędzy nie rozdzielaliby politycy, tylko szłyby one za pacjentem.

– Ochrona zdrowia jest raz po raz wstrząsana mniejszymi i większymi aferami i skandalami. Tylko w ostatnich dniach mieliśmy aferę „SOR plus”, tylko w ostatnich dniach mieliśmy skandal „Mamy Ginekolog”. To, co jest cechą wspólną tego całego zamieszania, to fakt, że tego typu skandale, tego typu afery są możliwe tylko w monopolistycznym, centralnie zarządzanym systemie NFZ – ocenił Michał Wawer podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Prawnik zaznaczył, że Konfederacja od dawna postuluje zmiany w systemie, jednak – jak powiedział – „nie trafia to wśród polityków innych partii na podatny grunt”.

– Politycy PiS-u, Platformy uważają, że jedyną metodą na uzdrowienie ochrony zdrowia jest dosypywania coraz więcej pieniędzy do dziurawego worka – ocenił Wawer.

Mec. Wawer zwrócił ponadto uwagę, że system ochrony zdrowia w Polsce nie jest typowym rozwiązaniem, gdyż np. w Niemczech czy w Czechach istnieje wiele różnych ubezpieczalni i to pacjenci sami decydują o swoich składkach.

– Sami decydują, do jakiego prywatnego lub publicznego ubezpieczyciela zabrać pieniądze płacone od swojego wynagrodzenia w składce zdrowotnej. Te pieniądze idą za pacjentem. Ubezpieczyciele o pacjenta konkurują dlatego, że od tego, ilu pacjentów przyciągną, zależy to, ile będą zarabiać – wyjaśniał dodając, że w Polsce płacimy na leczenie dwa razy: „raz w składce zdrowotnej i potem drugi raz w opiece zdrowotnej, do której się zwracamy, kiedy już nie jesteśmy w stanie się doczekać żadnej pomocy ze strony opieki publicznej”.

Poseł Konrad Berkowicz powiedział z kolei, że jego formacja chce jak najszybciej wprowadzić konkurencję w ochronie zdrowia, zamiast ciągłego dosypywania pieniędzy.

– Bo te pieniądze w tym systemie w większości są marnowane. Czas skończyć z komuną w ochronie zdrowia – oświadczył poseł Berkowicz.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA