fbpx
czwartek, 9 maja, 2024
Strona głównaŚwiatKongresmeni podzieleni w sprawie pomocy Ukrainie – kluczowy Izrael

Kongresmeni podzieleni w sprawie pomocy Ukrainie – kluczowy Izrael

Zdominowana przez Republikanów amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę pomocową wyłącznie dla Izraela. Kwota pomocy ma wynieść 14,3 miliarda dolarów. Demokraci chcą ustawy obejmującej finansowanie wsparcia zarówno Izraela, jak i Ukrainy w jednym pakiecie, czemu sprzeciwili się Republikanie.

Propozycja republikańska została przyjęta większością 226 do 196, przy wsparciu 12 Demokratów. Dwóch Republikanów głosowało przeciw. Ustawa zostanie najprawdopodobniej odrzucona przez Senat, gdzie większość mają Demokraci.

Lider większości Senatu Chuck Schumer określił ustawę Izby Reprezentantów jako „zdumiewająco niepoważną”. Powiedział, że wyższa izba Kongresu nie zgodzi się na jej przyjęcie. Prezydent Joe Biden zapowiedział zawetowanie ustawy, jeśli kiedykolwiek trafi ona na jego biurko.

Republikanie chcą „odpowiedzialności fiskalnej”

Aby zrównoważyć koszty pomocy dla Izraela Republikanie zaproponowali zmniejszenie o 14,3 miliarda dolarów finansowania amerykańskiego urzędu podatkowego (IRS).

Przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Johnson powiedział, że zamierza zaproponować oddzielny pakiet dla Ukrainy, który będzie połączony z finansowaniem bezpieczeństwa na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Stwierdził, że Republikanie w Izbie Reprezentantów „próbują wrócić do zasady odpowiedzialności fiskalnej”.

Poparcie dla dalszej pomocy dla Ukrainy jest niezachwiane wśród Demokratów i wielu Republikanów w Senacie, którzy uważają, że jest to niezbędne w czasie walki kraju z Rosją. Stany Zjednoczone zatwierdziły od rozpoczęcia wojny z Rosją pomoc wojskową, humanitarną i gospodarczą dla Ukrainy o wartości 113 miliardów dolarów.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA