fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumKoronawirus. Chiny chcą zwiększyć monopol farmaceutyczny

Koronawirus. Chiny chcą zwiększyć monopol farmaceutyczny

Xi zażądał, aby reszta świata pomogła utrzymać rynki światowe – obecnie zmonopolizowane przez Chińską Partię Komunistyczną – oraz by kraje ponownie rozważyły pozyskanie od Chińczyków wszystkich niezbędnych towarów. Obszerne doniesienia z Wuhan, miasta będącego początkiem obecnej pandemii, jednoznacznie ustaliły, że komunistyczna cenzura i represje wobec osób próbujących dzielić się podstawowymi wskazówkami zdrowotnymi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej, znacznie zwiększyły rozprzestrzenianie się koronawirusa na cały świat.

Oświadczenie Xi koncentrowało się w dużej mierze na „współpracy” między państwami członkowskimi w celu powstrzymania pandemii, podkreślając jednocześnie, że Chiny muszą przyjąć pozycję lidera dla wszystkich wspólnych działań. – Musimy lepiej koordynować regulacje finansowe, aby utrzymać stabilność globalnych rynków. Konieczne jest, abyśmy wspólnie utrzymywali stabilność łańcuchów przemysłowych i dostaw na całym świecie – zaznaczył. Chiny chcą zwiększyć podaż aktywnych składników farmaceutycznych, artykułów codziennej potrzeby i innych dostaw na rynek międzynarodowy.

– Chiny będą nadal prowadzić proaktywną politykę fiskalną i ostrożną politykę pieniężną – kontynuował Xi. – Będziemy nadal przyspieszać reformy, poszerzać dostęp do rynku, poprawiać otoczenie biznesowe oraz zwiększać import i inwestycje, aby przyczynić się do stabilnej gospodarki światowej.

W celu skorzystania z działań charytatywnych Chin, Xi zażądał, aby „wszyscy członkowie G20 podjęli wspólne kroki”, które przyniosłyby korzyści gospodarce Komunistycznej Partii Chin. Miał na myśli takie działania jak obniżenie ceł, usunięcie barier i ułatwienie nieograniczonego przepływu handlu. Xi zaproponował także „globalną sieć kontroli i leczenia”, która zapewniłaby Chinom pełny dostęp do wszystkich danych medycznych, prawdopodobnie także do własności intelektualnej związanej z produkcją i rozwojem technologii medycznej.

– Chiny utworzyły internetowe centrum wiedzy COVID-19, które jest otwarte dla wszystkich krajów. Niezbędne jest, aby kraje połączyły swe siły i przyspieszyły badania i rozwój w zakresie leków, szczepionek w nadziei na osiągnięcie szybkiego przełomu w walce z epidemią – stwierdził Xi.

Wezwanie Xi Jinpinga pokazuje, że Chiny chcą kontrolować jeszcze większą część światowego przemysłu produkcyjnego – medycznego i nie tylko. Od lutego tego roku Chiny produkują 97 proc. wszystkich amerykańskich antybiotyków, 80 proc. składników farmaceutycznych potrzebnych we wszystkich amerykańskich lekach oraz większość krajowych i światowych środków ochrony zdrowia, w tym także maseczek. Suplementy takie jak witamina C, która okazała się niezwykle skuteczna w pomaganiu osobom w zwalczaniu koronawirusa, są również prawie w całości pozyskiwane z Chin.

Kwestią, której Xi nie poruszył w swoim przemówieniu, jest niska jakość chińskich produktów medycznych. Kraje takie jak Hiszpania i Czechy przyjęły w tym tygodniu darowizny chińskich zestawów testowych na koronawirusa, ale okazało się, że testy te nie działały. A przecież nieprawidłowy test może spowodować, że nosiciel, wierząc, że jest zdrowy, zaraża kolejne osoby.

Chiński rząd odbija piłeczkę i obwinia Hiszpanię, twierdząc, że Madryt przez pomyłkę kupił wadliwe produkty od „nielicencjonowanego” producenta. Tyle że partia komunistyczna nie zezwala na prywatny przemysł i kontroluje każdą fabrykę w kraju.

Niektórzy członkowie Senatu USA starają się oddzielić amerykańską gospodarkę i system opieki zdrowotnej od partii komunistycznej. – To może wydawać się przedsięwzięciem zbyt dużym lub zbyt ryzykownym, ale dołożymy wszelkich starań, aby nie polegać w pełni na wyrobach medycznych z Pekinu – powiedziała w tym tygodniu senator Marsha Blackburn.

DL/Breitbart

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA