fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseKryptowaluty straciły na wartości 205 miliardów dolarów w 24 godziny

Kryptowaluty straciły na wartości 205 miliardów dolarów w 24 godziny

Spadki na Wall Street pociągnęły za sobą znaczne obniżenie notowań najważniejszych kryptowalut.

Według serwisu CoinMarketCap łączna kapitalizacja rynkowa dla wszystkich kryptowalut spadła w piątek 21 stycznia o 205 miliardów dolarów. Bitcoin stracił na wartości 10 proc. i jego cena osiągnęła poziom 38 440 dolarów, podczas gdy jeszcze w listopadzie wynosiła ponad 68 tysięcy dolarów. Jeżeli ktoś w listopadzie zainwestował w BTC tysiąc dolarów, to obecnie jego kryptowaluta jest warta 556 dolarów.

Oprócz Bitcoina spadki zanotowały również Ethereum (o 13,5 proc., a od początku roku już o 24 proc.), Solana (21 stycznia spadek o ponad 16 proc. i 30 proc. od pierwszego stycznia) oraz Cardano (spadł nagle o 15 proc.).

Wpływ na kryptowaluty ma nie tylko sytuacja na nowojorskiej giełdzie, ale też doniesienia z Rosji. Tamtejsze władze zapowiedziały, że możliwe jest wprowadzenie zakazu ich używania i wydobywania. Obecnie jest to jeden z trzech krajów świata o największym wolumenie pozyskiwanych bitcoinów.

Na spadki zareagowały też władze Salwadoru, które kilka miesięcy temu uznały BTC za legalny środek płatniczy. Rząd tego kraju kupił bitcoiny za 15 milionów dolarów. Prezydent kraju Nayib Bukele zapewnia, że transakcja została zrealizowana w bardzo korzystnej cenie.

fortune.com, forbes.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA