fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaArchiwumKuriozalne wypowiedzi Jerzego Buzka

Kuriozalne wypowiedzi Jerzego Buzka

W jej ramach miesza się pojęcia, bredzi o jakiejś misji Europy, która swoim przykładem pociągnie np. chińskich komunistów i opowiada o niesamowitych korzyściach wynikających z transformacji energetycznej. Ostatnio w te tony wpisał się Jerzy Buzek. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” były polski premier przekonuje m.in. o hojnej pomocy jaką Bruksela oferuje dla krajów, które będą chciały realizować założenia „zielonego ładu”. Buzek mówi, że Polska może w ramach Funduszy Sprawiedliwej Transformacji uzyskać aż 2 miliardy euro. Chodzi o wsparcie nad jakim pracują unijne instytucje, skorzystać będą mogły z niego najbardziej uzależnione od węgla regiony UE, a jego perspektywa finansowa sięga do 2027 roku. W tym miejscu wspomnieć trzeba, że koszt neutralności klimatycznej jaki wiąże się z zielonym ładem, to w przypadku Polski nawet 900 miliardów euro (według informacji dawnego Ministerstwa Energii)! W tym kontekście środki o jakich mówi Buzek to kropelka w morzu potrzeb. Dla tych drobniaków kłaść mamy głowę pod topór nakładając na naszą energetykę i całą gospodarkę potężny i zupełnie bezsensowny ciężar.

Buzek opowiada także, że europejski przykład pociągnie innych. Innymi słowy np. Chiny mają zrezygnować z emisji CO2 wzruszone szlachetnym działaniem Unii (UE odpowiada za niecałe 8 proc. światowej emisji dwutlenku węgla, Państwo Środka emituje go trzykrotnie więcej). Wyobrażam sobie, że chińscy dygnitarze tarzać się muszą po podłodze ze śmiechu czytając te bzdury. Czy sam Buzek naprawdę wierzy w to co mówi? Ani słowem w swoim wywiadzie były premier nie wspomniał o gigantycznych złożach czarnego złota jakimi dysponuje nasz kraj, mogą one starczyć nawet na 100 lat eksploatacji. Co mamy z nimi zrobić? Tego europarlamentarzysta wybrany ze Śląska nie wyjaśnia.

Unijna polityka klimatyczna to potężne zagrożenie dla polskiego rozwoju. Wciąż jesteśmy krajem na dorobku, tymczasem wisi nad nami ryzyko gigantycznego wzrostu cen energii, praktycznie likwidujące konkurencyjność polskiej gospodarki. Efektem będzie ucieczka emisji, co poskutkuje tym że CO2 będzie emitowane w takiej samej albo większej ilości, tylko że nie w Europie ale np. w Azji czy Ameryce Południowej. Skutek dla klimatu w najlepszym razie będzie żaden , dla Polski zaś starty będą ogromne! Czy Buzek tego nie rozumie?

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA