fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatJapońska marka wstrzymała produkcję. Oszukiwała klientów od… 30 lat!

Japońska marka wstrzymała produkcję. Oszukiwała klientów od… 30 lat!

Japoński producent samochodów Daihatsu wstrzymał pracę w swoich zakładach po ujawnieniu informacji o trwającym od dekad procederze fałszowania testów bezpieczeństwa.

Daihatsu produkuje głównie niewielkie samochody osobowe. Od 2016 r. należy do koncernu Toyoty i odpowiada za ok. 4 proc. sprzedaży całej grupy. Są to głównie pojazdy eksportowane na rynki krajów rozwijających się (głównie do Malezji i Tajlandii). 

Firma w ostatnich tygodniach opublikowała wyniki prac niezależnej komisji działającej w przedsiębiorstwie. Zgodnie z nimi dopuszczono się 174 przypadków manipulacji przy testach bezpieczeństwa 64 modeli pojazdów marki. Dotyczyły one 88 tysięcy wyprodukowanych samochodów. Pierwsze z nich miały miejsce jeszcze w 1989 r., a największe nasilenie nastąpiło w roku 2014. 

Po publikacji tych danych Daihatsu wstrzymało produkcję we wszystkich czterech zakładach w Japonii, gdzie pracuje dziewięć tysięcy osób. 

Daihatsu powstało w 1951 r. po przekształceniu istniejącej od 1907 r. firmy Hatsudoki Seizo. Początkowo zajmowało się głównie produkcją silników, a potem małych pojazdów, takich jak autoriksze czy mikrovany. Od lat 90. XX w. firma wycofywała się z rozwiniętych rynków Ameryki Północnej, Europy i Australii, gdzie obecnie nie prowadzi już sprzedaży. Aktualnie skupia się na krajach ze wschodzącymi gospodarkami na Bliskim Wschodzie, Azji Centralnej i Południowo-Wschodniej. 

CNN
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Trudeau przekroczył uprawienia pacyfikując „Konwój Wolności”!

Po dwóch latach batalii sądowej Kanadyjski Sąd Federalny orzekł, że rząd premiera Kanady przekroczył prawo korzystając ze specjalnych uprawnień i szykanując kierowców protestujących m.in. przeciwko przymusowi szczepień na COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Coraz mniej Polaków deklaruje chęć nabycia pojazdów z silnikiem elektrycznym, a jednocześnie rośnie zainteresowanie samochodami na ropę i benzynę.
< 1 MIN CZYTANIA

Wzrost inflacji jest najniższy od trzech lat

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w styczniu, której wzrost był w tym miesiącu najniższy od marca 2021 roku.
< 1 MIN CZYTANIA