fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatMeksyk nacjonalizuje złoża cennego surowca

Meksyk nacjonalizuje złoża cennego surowca

Prezydent Meksyku wydał dekret, który przekazuje rządowi kontrolę nad krajowymi złożami litu.

Ustawa regulująca kwestię nacjonalizacji znajdujących się na terytorium Meksyku zasobów litu została przyjęta już w kwietniu ubiegłego roku. Teraz prezydent Andres Manuel Lopez Obrador zdecydował o przejęciu kontroli nad nimi przez resortowi energii. W najbliższym czasie urzędnicy przystąpią do konkretnych działań mających na celu wykonanie postawionego im zadania.

Rząd przejął kontrolę nad 235 tys. hektarów w leżącym przy granicy z USA stanie Sonora. Zlokalizowano tam strefę wydobywczą nazwaną Li-MX 1. Wstępne badania mówią, że można będzie w niej pozyskać 1,7 mln ton litu. Szacuje się, że ich wartość sięgnie równowartości 653 mld dolarów.

Obecnie kilkanaście zagranicznych firm posiada już koncesje na eksploatację złóż. Władze zapowiadają jednak, że będą bardzo skrupulatnie dokonywać przeglądu ewentualnych kontrahentów przed wyborem partnera do realizacji inwestycji.

Lit jest surowcem, który w najbliższych latach może odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej krajowych gospodarek. Ten metal jest niezbędny do produkcji baterii używanych m.in. w samochodach elektrycznych.

greencarcongress.com, Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA