fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatMicrosoft najcenniejszą firmą świata

Microsoft najcenniejszą firmą świata

Wahania wartości akcji doprowadziły do sytuacji, w której Apple opuszcza zajmowaną od dwóch lat pozycję najdroższego przedsiębiorstwa świata, a to miejsce zajmuje Microsoft.

Obecna wycena Microsoftu na Wall Street to 2,89 biliona dolarów, podczas gdy Apple jest warte 2,87 biliona dolarów. Analitycy szacują, że wartość Microsoftu może w tym roku przekroczyć 3 biliony dolarów, co oznacza, że stanie się drugą firmą w historii z tak astronomiczną wyceną (pierwsze było Apple). 

Innymi firmami, których wartość na światowych giełdach przekracza bilion dolarów są: Saudi Aramco, Alphabet (właściciel Google i Youtube), Amazon i Nvidia. Niewiele poniżej tej kwoty znajduje się Meta (do której należy m.in. Facebook i Instagram).

Założona przez Billa Gatesa firma tworząca oprogramowania notuje doskonałe wyniki – ma wyrazistą strategię zakładającą rozwój dzięki wykorzystaniu w swoich produktach i usługach nowatorskich rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję. 

Natomiast rozpoczęty rok może być dla Apple wielką niewiadomą. W pierwszych dniach stycznia pojawiła się wiadomość o 30-proc. spadku sprzedaży urządzeń tej firmy w Chinach. Obecne prognozy pokazują, że pozycja tej amerykańskiej korporacji może się dalej osłabiać w Państwie Środka. Tamtejsi konsumenci coraz częściej wybierają smartfony rodzimych producentów, takich jak Xiaomi i Huawei, zamiast nowych modeli iPhone. 

cnbc.com, bnnbloomberg

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Trudeau przekroczył uprawienia pacyfikując „Konwój Wolności”!

Po dwóch latach batalii sądowej Kanadyjski Sąd Federalny orzekł, że rząd premiera Kanady przekroczył prawo korzystając ze specjalnych uprawnień i szykanując kierowców protestujących m.in. przeciwko przymusowi szczepień na COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Coraz mniej Polaków deklaruje chęć nabycia pojazdów z silnikiem elektrycznym, a jednocześnie rośnie zainteresowanie samochodami na ropę i benzynę.
< 1 MIN CZYTANIA

Wzrost inflacji jest najniższy od trzech lat

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w styczniu, której wzrost był w tym miesiącu najniższy od marca 2021 roku.
< 1 MIN CZYTANIA