fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatMicrosoft najcenniejszą firmą świata

Microsoft najcenniejszą firmą świata

Wahania wartości akcji doprowadziły do sytuacji, w której Apple opuszcza zajmowaną od dwóch lat pozycję najdroższego przedsiębiorstwa świata, a to miejsce zajmuje Microsoft.

Obecna wycena Microsoftu na Wall Street to 2,89 biliona dolarów, podczas gdy Apple jest warte 2,87 biliona dolarów. Analitycy szacują, że wartość Microsoftu może w tym roku przekroczyć 3 biliony dolarów, co oznacza, że stanie się drugą firmą w historii z tak astronomiczną wyceną (pierwsze było Apple). 

Innymi firmami, których wartość na światowych giełdach przekracza bilion dolarów są: Saudi Aramco, Alphabet (właściciel Google i Youtube), Amazon i Nvidia. Niewiele poniżej tej kwoty znajduje się Meta (do której należy m.in. Facebook i Instagram).

Założona przez Billa Gatesa firma tworząca oprogramowania notuje doskonałe wyniki – ma wyrazistą strategię zakładającą rozwój dzięki wykorzystaniu w swoich produktach i usługach nowatorskich rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję. 

Natomiast rozpoczęty rok może być dla Apple wielką niewiadomą. W pierwszych dniach stycznia pojawiła się wiadomość o 30-proc. spadku sprzedaży urządzeń tej firmy w Chinach. Obecne prognozy pokazują, że pozycja tej amerykańskiej korporacji może się dalej osłabiać w Państwie Środka. Tamtejsi konsumenci coraz częściej wybierają smartfony rodzimych producentów, takich jak Xiaomi i Huawei, zamiast nowych modeli iPhone. 

cnbc.com, bnnbloomberg

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA