fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaFinanseMieszkańcy Unii wysyłają z niej trzy razy więcej pieniędzy niż płynie ich...

Mieszkańcy Unii wysyłają z niej trzy razy więcej pieniędzy niż płynie ich w drugą stronę

Od dziesięciu lat regularnie rośnie wartość środków pieniężnych, które mieszkańcy Unii Europejskiej transferują do państw nienależących do UE.

W 2022 roku wartość osobistych przekazów pieniężnych z państw Unii do krajów nienależących do tej organizacji sięgnęła 43,5 miliarda euro. Oznacza to wzrost o 13,9 procent w porównaniu do wcześniejszego roku i niemal podwojenie od roku 2014. 

Jest to efekt coraz większej migracji do Unii Europejskiej oraz rosnącej liczby pracowników sezonowych. Są to grupy osób, które znaczną część swojego wynagrodzenia przekazują do państw, z których pochodzą i gdzie często czekają na nich rodziny. 

Największa ich część (22 procent) trafia do państw leżących w Europie, ale nienależących do Unii. Następnie (20 procent) do krajów Dalekiego Wschodu oraz Afryki Północnej (19 procent). 

Pieniądze wysyłane z Unii mają szczególne znaczenie dla gospodarek takich państw jak Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Albania, Serbia i Turcja. 

Jednocześnie w 2022 roku napłynęły do Unii transfery osobiste o wartości zaledwie 13,5 miliarda euro, pochodzące przede wszystkim również z państw Europy niebędących członkami Unii Europejskiej (m.in. Wielkiej Brytanii i Szwajcarii). 

ec.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Niedźwiedzia przysługa unijnego dobrodzieja

Gotówka od pewnego czasu zaczęła uwierać unijnych decydentów, którzy wieloma sposobami próbują ograniczać jej rolę w gospodarce na rzecz elektronicznych form płatności. Znów UE chciała pokazać, że ma legislacyjną fantazję. Tymczasem pokazała tylko, że – owszem – ma, ale konsumentów… gdzieś.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA