W 2022 roku wartość osobistych przekazów pieniężnych z państw Unii do krajów nienależących do tej organizacji sięgnęła 43,5 miliarda euro. Oznacza to wzrost o 13,9 procent w porównaniu do wcześniejszego roku i niemal podwojenie od roku 2014.
Jest to efekt coraz większej migracji do Unii Europejskiej oraz rosnącej liczby pracowników sezonowych. Są to grupy osób, które znaczną część swojego wynagrodzenia przekazują do państw, z których pochodzą i gdzie często czekają na nich rodziny.
Największa ich część (22 procent) trafia do państw leżących w Europie, ale nienależących do Unii. Następnie (20 procent) do krajów Dalekiego Wschodu oraz Afryki Północnej (19 procent).
Pieniądze wysyłane z Unii mają szczególne znaczenie dla gospodarek takich państw jak Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Albania, Serbia i Turcja.
Jednocześnie w 2022 roku napłynęły do Unii transfery osobiste o wartości zaledwie 13,5 miliarda euro, pochodzące przede wszystkim również z państw Europy niebędących członkami Unii Europejskiej (m.in. Wielkiej Brytanii i Szwajcarii).
ec.europa.eu