fbpx
wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaMorskie farmy wiatrowe szybko nie powstaną

Morskie farmy wiatrowe szybko nie powstaną

Istnieje zagrożenie, że farmy na Bałtyku, z którymi wiązane są duże nadzieje na dodatkowe równoważenie bilansu energetycznego Polski, nie powstaną szybko lub nawet nie powstaną wcale. Oprócz problemu inercji rządu premiera Mateusza Morawickiego w realizacji infrastrukturalnych inwestycji, na drodze tej planowanej w bałtyckim pasie przybrzeżnym stoją poważne przeszkody.

– Niestety do tej pory nie został implementowany złożony pakiet rozwiązań, stanowiący punkt wyjścia do zrealizowania inwestycji. W obecnym stanie prawnym morskie farmy wiatrowe nie powstaną – ocenił sytuację Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW). Gajowiecki wziął udział w debacie „Energetyka wiatrowa na lądzie i morzu” w ramach niedawno zakończonej konferencji PRECOP 27 w Katowicach.

Inwestycje na Bałtyku blokuje brak odpowiednich przepisów dotyczących tzw. ceny maksymalnej, czyli gwarantowanej sprzedaży prądu „z wiatru”. Cena ta determinuje opłacalność całej inwestycji. Gdy była wyznaczana jeszcze przed wojennym kryzysem energetycznym nie przewidziano, jak wysokie koszty będą wiązać się z zakupem niezbędnych surowców oraz narzędzi potrzebnych do uruchomienia farm wiatrowych. Nie przewidziano ponadto znacznej dewaluacji złotego w stosunku do euro, co dodatkowo wywindowało projektowane koszty. O innych jeszcze problemach i przeszkodach stojących na drodze rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, między innymi o braku wystarczającej liczby linii przesyłowych w północnej Polsce, traktuje raport Najwyższej Izby Kontroli z lipca tego roku (https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/rozwoj-morskiej-energetyki-wiatrowej.html)

Zamrożony wiatr

Ma czym pochwalić się za to lądowa branża wiatrowa. Lądowe elektrownie wiatrowe osiągnęły już moc około 8 GW. Kolejne farmy powstają w systemie aukcyjnym wsparcia OZE. Wiatraki wytwarzają już – jak informuje PSEW – „średnio ponad 10 procent energii elektrycznej w kraju”.

Żeby jednak nie było za dobrze, kilka lat temu wciśnięto hamulec. Wiele dobrze zapowiadających się inwestycji zostało zablokowanych przez słynną już „ustawę 10H” demolującą przede wszystkim planowane lokalizacje wiatraków. Jej pokłosiem były między innymi bankructwa firm, przede wszystkim małych i średnich, które inwestycji nie dokończyły, za to zostały dociążone obowiązkiem spłaty kredytów bankowych.

Jak się jednak wydaje, z opóźnieniem – ale jednak, rząd zrozumiał swój błąd. Zamiast dalej wsłuchiwać się w krzyki ekologistów, postanowił ustawę poprawić. Prezes PSEW donosi, że projekt ustawy liberalizującej ustawę 10H został wypracowany i nawet trafił do Sejmu, ale tam… niespodziewanie utknął w „zamrażarce”. Wielka to szkoda, bo potencjał lądowej energetyki jest szacowany na minimum 20 gigawatów, moc wyprodukowana mogłaby do roku 2030 roku nawet się podwoić (niektóre szacunki mówią nawet o jej potrojeniu!).

Bałtyk: poważne zagrożenie i poważne koszty

Na drodze farm na Bałtyku stoi jeszcze inna przeszkoda. Najwięcej wie o niej wojsko, wiedzą także naukowcy zajmujący się tym tematem: Bałtyk jest morzem zanieczyszczonym ogromną ilością toksycznych i niebezpiecznych substancji. Oficjalne informacje o tym znajdują się m.in. w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. W odpowiedzi na wnioski pokontrolne powstał 1,5 roku temu międzyresortowy zespół ds. zagrożeń wynikających z zalegających w obszarach morskich RP materiałów niebezpiecznych. Włączeni do niego zostali m.in. szef Kancelarii Premiera, minister obrony narodowej, ministrowie „właściwi” do spraw energii, gospodarki wodnej, klimatu, środowiska. Zagrożenie i problem zostały wspomniane nawet w dokumencie Polityka Energetyczna Polski 2040 (PEP 2040), gdzie wprost mówi się o niezidentyfikowanych niewybuchach i pojemnikach z gazami bojowymi, które mogą znajdować się na dnie Bałtyku jeszcze od czasów wojny.

Koszty działań „inwentaryzacyjno-wydobywczych”, czyli mówiąc po ludzku oczyszczenia Bałtyku z toksycznych składowisk oraz niewybuchów, oszacowano wstępnie na 1,5 bln złotych!

Morskie farmy wiatrowe mogłyby się stać jednym z filarów polskiego systemu energetycznego. Jeśli nie powstaną – w każdym razie nie powstaną szybko – będzie to nie tylko strata dla polskiej gospodarki oraz poważny ubytek w systemie energetycznym kraju. Będzie to również utracona szansa polskich firm, które jako podwykonawcy i firmy serwisujące ogromnie skorzystałyby na rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA