fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatMożna dużo zarobić na ochronie Unii przed uchodźcami

Można dużo zarobić na ochronie Unii przed uchodźcami

Bruksela wprowadza kolejne zaawansowane systemy mające chronić granice Unii przed osobami chcącymi nielegalnie przedostać się na jej terytorium.

Obszerne opracowanie wydatków UE w tym zakresie przygotował brytyjski The Guardian.

Frontex (czyli mająca siedzibę w Warszawie unijna Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej) przyznał w poprzednim roku kontrakt o wartości 100 mln euro na drony Heron i Hermes wyprodukowane przez izraelskie firmy zbrojeniowe. Obydwa modele były już używane m.in. do działań w Strefie Gazy. Mogą latać przez 30 godzin na wysokości nawet 10 tysięcy metrów.

Bruksela przeznaczyła również 4,5 mln euro na pilotażowy program, w którym zeznania uchodźców i migrantów zostały poddane analizie wykrywaczem kłamstw. Były one realizowane w Grecji oraz na Węgrzech i Łotwie. Wykorzystana w nim technologia skanuje wyraz twarzy i na tej podstawie ocenia, czy ludzie odpowiadają zgodnie z prawdą na zadane im pytania. Poważne wątpliwości budzi jednak rzetelność tego typu badań.

Ponadto poszczególne państwa realizują własne projekty. Grecja wydała 38 mln euro na budowę ośrodka dla trzech tysięcy osób oczekujących na azyl. Obiekt postawiono na wyspie Samos. Wyposażono go w zaawansowane systemy nadzoru i szczelne ogrodzenie, przez co wyraźnie przypomina więzienie.

Polska planuje budowę (za 350 mln euro) muru o wysokości 5,5 metra na granicy z Białorusią.

Duża część z powyższych projektów jest realizowana we współpracy z sektorem prywatnym.

The Guardian

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA