fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumMŚP z trudniejszym dostępem do kredytu

MŚP z trudniejszym dostępem do kredytu

W strukturze przedsiębiorstw w naszym kraju przeważają jednoosobowe działalności gospodarcze, których skala często nie wymaga angażowania dużych nakładów finansowych. Takie podmioty zadowalają się zatem tym co mają, a w ich planach biznesowych nie ma przewidzianych znacznych wydatków na rozwój.

To oznacza, ze zasoby własne często wystarczają aby finansować potrzeby przedsiębiorstwa. Jeśli już firmy sięgają po środki zewnętrzne robią to najczęściej udając się do banku po kredyt. Jednak jak wynika z badania instytutu Keralla Research odsetek firm z sektora MŚP, który spotyka się z odmową kredytu wynosi 20 proc. (dane za 2019 roku). Oznacza to, że w porównaniu z 2016 rokiem o ponad 1/3 wzrósł odsetek mniejszych przedsiębiorstw, którym bank odmówił finansowania – wynika z tego samej analizy. I to w sytuacji dynamicznego wzrostu gospodarczego, kiedy to firmom o dostęp do środków powinno być znacznie łatwiej.

Dodatkowo ostatnia ankieta przeprowadzona przez NBP pokazuje, że banki mają zamiar jeszcze zaostrzyć procedury kredytowe dla mniejszych podmiotów. Innymi słowy, o finansowanie będzie jeszcze trudniej niż dotąd. Bankowcy oczywiście przekonują jak ważne dla nich są małe i średnie firmy, jaką pragną je otaczać opieką i wsparciem. Tyle deklaracji ze strony menadżerów, chętnie opowiadających w gazetach o tym, jak dobro MŚP leży im na sercu. Ankieta NBP pokazuje jednak coś innego. W tych okolicznościach o boomie inwestycyjnym w sektorze prywatnym można chyba tylko pomarzyć.

MATERIAŁ WŁASNY

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA