fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumMŚP z trudniejszym dostępem do kredytu

MŚP z trudniejszym dostępem do kredytu

W strukturze przedsiębiorstw w naszym kraju przeważają jednoosobowe działalności gospodarcze, których skala często nie wymaga angażowania dużych nakładów finansowych. Takie podmioty zadowalają się zatem tym co mają, a w ich planach biznesowych nie ma przewidzianych znacznych wydatków na rozwój.

To oznacza, ze zasoby własne często wystarczają aby finansować potrzeby przedsiębiorstwa. Jeśli już firmy sięgają po środki zewnętrzne robią to najczęściej udając się do banku po kredyt. Jednak jak wynika z badania instytutu Keralla Research odsetek firm z sektora MŚP, który spotyka się z odmową kredytu wynosi 20 proc. (dane za 2019 roku). Oznacza to, że w porównaniu z 2016 rokiem o ponad 1/3 wzrósł odsetek mniejszych przedsiębiorstw, którym bank odmówił finansowania – wynika z tego samej analizy. I to w sytuacji dynamicznego wzrostu gospodarczego, kiedy to firmom o dostęp do środków powinno być znacznie łatwiej.

Dodatkowo ostatnia ankieta przeprowadzona przez NBP pokazuje, że banki mają zamiar jeszcze zaostrzyć procedury kredytowe dla mniejszych podmiotów. Innymi słowy, o finansowanie będzie jeszcze trudniej niż dotąd. Bankowcy oczywiście przekonują jak ważne dla nich są małe i średnie firmy, jaką pragną je otaczać opieką i wsparciem. Tyle deklaracji ze strony menadżerów, chętnie opowiadających w gazetach o tym, jak dobro MŚP leży im na sercu. Ankieta NBP pokazuje jednak coś innego. W tych okolicznościach o boomie inwestycyjnym w sektorze prywatnym można chyba tylko pomarzyć.

MATERIAŁ WŁASNY

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA