fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaŚwiatMuzułmańskie państwo wprowadza u siebie euro

Muzułmańskie państwo wprowadza u siebie euro

Władze Kosowa ogłosiły, że jedyną akceptowaną walutą przy realizacji transakcji w całym kraju jest euro mimo braku umowy w tej sprawie z Unią Europejską.

Od 1 lutego obowiązują w Kosowie przepisy, które uznają euro za jedyny oficjalny środek płatniczy w państwie. Faktycznie euro jest używane w Kosowie od ogłoszenia niepodległości przez ten kraj w 2008 roku. Teraz wprowadzone prawo formalizuje rolę tej waluty. Władze twierdzą, że dzięki temu będzie im łatwiej walczyć z korupcją i zjawiskiem prania pieniędzy. 

Jednocześnie ma obowiązywać okres przejściowy dla serbskiej mniejszości zamieszkującej północne regiony Kosowa. Stanowi ona kilka procent mieszkańców kraju, skupionych w kilku gminach. Powszechnie używają oni serbskiego dinara, w którym też są wypłacane w ich rejonie wynagrodzenia czy emerytury. 

Aby ułatwić Serbom dostosowanie się do wytycznych rządu, władze w Prisztinie zobowiązały banki do otworzenia swoich oddziałów na północy kraju. Na razie nie określono, kiedy będą musieli oni całkowicie przejść na euro. 

Umocnienie roli euro w Kosowie może być przyczyną kolejnych napięć między serbską mniejszością a wyznającymi głównie islam etnicznymi Albańczykami, stanowiącymi ok. 90 procent mieszkańców kraju. 

Kosowo (podobnie jak Czarnogóra) przyjęło euro jednostronnie, tzn. bez wchodzenia do unii walutowej. Nie posiada też swoich przedstawicieli we władzach Europejskiego Banku Centralnego. 

BBC, apnews.com, Euronews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA