fbpx
poniedziałek, 9 września, 2024
Strona głównaŚwiatMuzułmańskie państwo wprowadza u siebie euro

Muzułmańskie państwo wprowadza u siebie euro

Władze Kosowa ogłosiły, że jedyną akceptowaną walutą przy realizacji transakcji w całym kraju jest euro mimo braku umowy w tej sprawie z Unią Europejską.

Od 1 lutego obowiązują w Kosowie przepisy, które uznają euro za jedyny oficjalny środek płatniczy w państwie. Faktycznie euro jest używane w Kosowie od ogłoszenia niepodległości przez ten kraj w 2008 roku. Teraz wprowadzone prawo formalizuje rolę tej waluty. Władze twierdzą, że dzięki temu będzie im łatwiej walczyć z korupcją i zjawiskiem prania pieniędzy. 

Jednocześnie ma obowiązywać okres przejściowy dla serbskiej mniejszości zamieszkującej północne regiony Kosowa. Stanowi ona kilka procent mieszkańców kraju, skupionych w kilku gminach. Powszechnie używają oni serbskiego dinara, w którym też są wypłacane w ich rejonie wynagrodzenia czy emerytury. 

Aby ułatwić Serbom dostosowanie się do wytycznych rządu, władze w Prisztinie zobowiązały banki do otworzenia swoich oddziałów na północy kraju. Na razie nie określono, kiedy będą musieli oni całkowicie przejść na euro. 

Umocnienie roli euro w Kosowie może być przyczyną kolejnych napięć między serbską mniejszością a wyznającymi głównie islam etnicznymi Albańczykami, stanowiącymi ok. 90 procent mieszkańców kraju. 

Kosowo (podobnie jak Czarnogóra) przyjęło euro jednostronnie, tzn. bez wchodzenia do unii walutowej. Nie posiada też swoich przedstawicieli we władzach Europejskiego Banku Centralnego. 

BBC, apnews.com, Euronews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA