fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajNadchodzi koniec rynku pracownika? Drastycznie spada liczba ofert pracy

Nadchodzi koniec rynku pracownika? Drastycznie spada liczba ofert pracy

W internetowych serwisach rekrutacyjnych pojawiło się w lutym rekordowo mało nowych ofert pracy, co prowadzi do pogorszenia pozycji osób szukających zatrudnienia.

W ubiegłym miesiącu pojawiło się w Polsce 243,4 tys. nowych ofert pracy. Oznacza to spadek ich liczby zarówno wobec stycznia 2024 r. (o 4 proc.) jak i lutego w poprzednich latach (a tylko wobec lutego 2023 r. jest to redukcja o 21 proc.). Od 2020 r. zawsze w lutym było więcej nowych ofert niż obecnie. Dotyczy to też roku 2021, gdy sytuacja na rynku była wyjątkowo trudna, ponieważ panowały surowe zasady lockdownu związane z pandemią COVID-19. 

Dane z lutego są kolejnym dowodem na to, że liczba nowych miejsc pracy rok do roku spada już od kilku miesięcy (styczeń był tu jednorazowym wyjątkiem) o ok. 20 proc.  

Największe spadki zapotrzebowania na pracowników dotyczą sektora finansowego, specjalistów od IT oraz pracowników zajmujących się w firmach kadrami i rekrutacją nowych osób. Najmniej redukcje dotknęły prawników, specjalistów od marketingu i sprzedaży, a także pracowników fizycznych. 

Raport na temat liczby ogłoszeń przygotowała organizacja audytorsko-doradcza Grant Thornton. Dane pochodzą z monitoringu 50 największych portali rekrutacyjnych w Polsce. 

Chociaż GUS nie podał jeszcze danych o bezrobociu za luty, to w styczniu było ono na jednym z najniższych poziomów (5,4 proc.) w ostatniej dekadzie i wszystko wskazuje na to, że spadająca liczba ogłoszeń nie przełoży się w znaczący sposób na wzrost liczby osób bez pracy. 

grantthornton.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA