fbpx
wtorek, 10 września, 2024
Strona głównaKrajNadchodzi koniec rynku pracownika? Drastycznie spada liczba ofert pracy

Nadchodzi koniec rynku pracownika? Drastycznie spada liczba ofert pracy

W internetowych serwisach rekrutacyjnych pojawiło się w lutym rekordowo mało nowych ofert pracy, co prowadzi do pogorszenia pozycji osób szukających zatrudnienia.

W ubiegłym miesiącu pojawiło się w Polsce 243,4 tys. nowych ofert pracy. Oznacza to spadek ich liczby zarówno wobec stycznia 2024 r. (o 4 proc.) jak i lutego w poprzednich latach (a tylko wobec lutego 2023 r. jest to redukcja o 21 proc.). Od 2020 r. zawsze w lutym było więcej nowych ofert niż obecnie. Dotyczy to też roku 2021, gdy sytuacja na rynku była wyjątkowo trudna, ponieważ panowały surowe zasady lockdownu związane z pandemią COVID-19. 

Dane z lutego są kolejnym dowodem na to, że liczba nowych miejsc pracy rok do roku spada już od kilku miesięcy (styczeń był tu jednorazowym wyjątkiem) o ok. 20 proc.  

Największe spadki zapotrzebowania na pracowników dotyczą sektora finansowego, specjalistów od IT oraz pracowników zajmujących się w firmach kadrami i rekrutacją nowych osób. Najmniej redukcje dotknęły prawników, specjalistów od marketingu i sprzedaży, a także pracowników fizycznych. 

Raport na temat liczby ogłoszeń przygotowała organizacja audytorsko-doradcza Grant Thornton. Dane pochodzą z monitoringu 50 największych portali rekrutacyjnych w Polsce. 

Chociaż GUS nie podał jeszcze danych o bezrobociu za luty, to w styczniu było ono na jednym z najniższych poziomów (5,4 proc.) w ostatniej dekadzie i wszystko wskazuje na to, że spadająca liczba ogłoszeń nie przełoży się w znaczący sposób na wzrost liczby osób bez pracy. 

grantthornton.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA