W ubiegłym miesiącu pojawiło się w Polsce 243,4 tys. nowych ofert pracy. Oznacza to spadek ich liczby zarówno wobec stycznia 2024 r. (o 4 proc.) jak i lutego w poprzednich latach (a tylko wobec lutego 2023 r. jest to redukcja o 21 proc.). Od 2020 r. zawsze w lutym było więcej nowych ofert niż obecnie. Dotyczy to też roku 2021, gdy sytuacja na rynku była wyjątkowo trudna, ponieważ panowały surowe zasady lockdownu związane z pandemią COVID-19.
Dane z lutego są kolejnym dowodem na to, że liczba nowych miejsc pracy rok do roku spada już od kilku miesięcy (styczeń był tu jednorazowym wyjątkiem) o ok. 20 proc.
Największe spadki zapotrzebowania na pracowników dotyczą sektora finansowego, specjalistów od IT oraz pracowników zajmujących się w firmach kadrami i rekrutacją nowych osób. Najmniej redukcje dotknęły prawników, specjalistów od marketingu i sprzedaży, a także pracowników fizycznych.
Raport na temat liczby ogłoszeń przygotowała organizacja audytorsko-doradcza Grant Thornton. Dane pochodzą z monitoringu 50 największych portali rekrutacyjnych w Polsce.
Chociaż GUS nie podał jeszcze danych o bezrobociu za luty, to w styczniu było ono na jednym z najniższych poziomów (5,4 proc.) w ostatniej dekadzie i wszystko wskazuje na to, że spadająca liczba ogłoszeń nie przełoży się w znaczący sposób na wzrost liczby osób bez pracy.
grantthornton.pl