fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaOZE nadzieją na tańszą energię dla MŚP

OZE nadzieją na tańszą energię dla MŚP

Przedsiębiorcy wierzą, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pozwoli im znacząco obniżyć rachunki za energię.

Ponad połowa małych i średnich przedsiębiorców europejskich uważa, że to zależność od paliw kopalnych jest odpowiedzialna za wysokie rachunki z prąd, co zagraża prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy liczą na to, że wykorzystanie OZE pozwoli im uwolnić się od tego problemu – takie są wyniki paneuropejskiego badania przeprowadzonego na zlecenie organizacji Beyond Fossil Fuels.

Wysokie rachunki? Niezbędne jest OZE

Dwie trzecie małych i średnich przedsiębiorstw na terenie Unii Europejskiej sygnalizuje, że zostało już zmuszonych do podniesienia cen swoich produktów i usług właśnie na skutek wysokich i niestabilnych kosztów energii. Teraz przedsiębiorcy prowadzący te firmy chcą postawić na odnawialne źródła energii oraz uzyskanie tzw. efektywności energetycznej. Trzy czwarte przedsiębiorców reprezentujących sektor MŚP chciałoby więc zainwestować w odnawialne źródła energii, co pozwoliłoby im samodzielnie produkować prąd. Wysokie koszty energii wynikające ze zmiennych cen paliw kopalnych je niszczą – tak tę sprawę postrzega komentator Beyond Fossil Fuels.

Zmiana pod warunkiem wsparcia

Trzy na cztery firmy europejskie wyrażają gotowość skorzystania z transformacji energetycznej, jeśli otrzymają wsparcie i zostaną zniesione bariery administracyjne – podkreśla komentator Beyond Fossil Fuels.

Jak to wygląda w Polsce?

68 proc. przedsiębiorców sektora MŚP jest zdania, że to wysokie koszty energii czynią ich biznes mniej rentownym – co akurat nie jest niczym odkrywczym. Ale aż 71 proc. obwinia je za konieczność podwyższania cen produktów i usług. Prawie połowa polskich przedsiębiorców twierdzi przy tym, że te same, zbyt wysokie koszty energii skłoniły ich do zwalniania pracowników. Co ciekawe, podawanie takiego powodu zwolnień plasuje się dwukrotnie powyżej średniej w sześciu badanych krajach, dla których ta średnia wyniosła 33 proc.

Przypomnijmy, że obecny rząd zamroził limit zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych różnego typu, podwyższając go do 3 tysięcy kWh (kilowatogodzin). Mniej za prąd zapłacą również przedsiębiorcy sektora MŚP. Od 1 października tego roku tak zwane podmioty wrażliwe, czyli samorządy oraz sektor MŚP, zostały objęte niższą maksymalną stawką za energię elektryczną 785 zł za 1000 kWh.

Sondaż opisany w artykule przeprowadzono na zlecenie Beyond Fossil Fuels przez ośrodek badawczy YouGov w: Czechach, Grecji, Holandii, Niemczech, Polsce i we Włoszech.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA