fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaEnergetykaOZE nadzieją na tańszą energię dla MŚP

OZE nadzieją na tańszą energię dla MŚP

Przedsiębiorcy wierzą, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pozwoli im znacząco obniżyć rachunki za energię.

Ponad połowa małych i średnich przedsiębiorców europejskich uważa, że to zależność od paliw kopalnych jest odpowiedzialna za wysokie rachunki z prąd, co zagraża prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy liczą na to, że wykorzystanie OZE pozwoli im uwolnić się od tego problemu – takie są wyniki paneuropejskiego badania przeprowadzonego na zlecenie organizacji Beyond Fossil Fuels.

Wysokie rachunki? Niezbędne jest OZE

Dwie trzecie małych i średnich przedsiębiorstw na terenie Unii Europejskiej sygnalizuje, że zostało już zmuszonych do podniesienia cen swoich produktów i usług właśnie na skutek wysokich i niestabilnych kosztów energii. Teraz przedsiębiorcy prowadzący te firmy chcą postawić na odnawialne źródła energii oraz uzyskanie tzw. efektywności energetycznej. Trzy czwarte przedsiębiorców reprezentujących sektor MŚP chciałoby więc zainwestować w odnawialne źródła energii, co pozwoliłoby im samodzielnie produkować prąd. Wysokie koszty energii wynikające ze zmiennych cen paliw kopalnych je niszczą – tak tę sprawę postrzega komentator Beyond Fossil Fuels.

Zmiana pod warunkiem wsparcia

Trzy na cztery firmy europejskie wyrażają gotowość skorzystania z transformacji energetycznej, jeśli otrzymają wsparcie i zostaną zniesione bariery administracyjne – podkreśla komentator Beyond Fossil Fuels.

Jak to wygląda w Polsce?

68 proc. przedsiębiorców sektora MŚP jest zdania, że to wysokie koszty energii czynią ich biznes mniej rentownym – co akurat nie jest niczym odkrywczym. Ale aż 71 proc. obwinia je za konieczność podwyższania cen produktów i usług. Prawie połowa polskich przedsiębiorców twierdzi przy tym, że te same, zbyt wysokie koszty energii skłoniły ich do zwalniania pracowników. Co ciekawe, podawanie takiego powodu zwolnień plasuje się dwukrotnie powyżej średniej w sześciu badanych krajach, dla których ta średnia wyniosła 33 proc.

Przypomnijmy, że obecny rząd zamroził limit zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych różnego typu, podwyższając go do 3 tysięcy kWh (kilowatogodzin). Mniej za prąd zapłacą również przedsiębiorcy sektora MŚP. Od 1 października tego roku tak zwane podmioty wrażliwe, czyli samorządy oraz sektor MŚP, zostały objęte niższą maksymalną stawką za energię elektryczną 785 zł za 1000 kWh.

Sondaż opisany w artykule przeprowadzono na zlecenie Beyond Fossil Fuels przez ośrodek badawczy YouGov w: Czechach, Grecji, Holandii, Niemczech, Polsce i we Włoszech.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA