fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiPaństwa całego świata stracą prawie 5 bilionów dolarów przez raje podatkowe

Państwa całego świata stracą prawie 5 bilionów dolarów przez raje podatkowe

Rejestracja działalności przez potężne korporacje i zamożne osoby w rajach podatkowych prowadzi do utraty potężnych potencjalnych wpływów budżetowych przez państwa całego globu.

Tax Justice Network (TJN) prowadzi działalność mającą na celu likwidację zjawiska unikania opodatkowania. Organizacja regularnie publikuje raporty, w których wskazuje, w jaki sposób międzynarodowe przedsiębiorstwa uchylają się od płacenia należnych danin.

Ile stracą krajowe budżety?

W najnowszym dokumencie pt. „Stan sprawiedliwości podatkowej 2023” TJN szacuje, że państwa całego globu stracą w najbliższej dekadzie 4,8 bln dolarów w wyniku rejestrowania przez korporacje działalności w rajach podatkowych.

Zgodnie z przedstawionymi danymi, przenoszenie przez wielkie firmy i zamożne osoby swoich dochodów do rajów prowadzi do strat budżetowych sięgających nawet połowy wydatków niektórych krajów na służbę zdrowia.

Terytoria zamorskie Wielkiej Brytanii zgarniają profity

Jako główne raje podatkowe wymieniane są: Holandia, Szwajcaria, Luksemburg i Wielka Brytania. W tym ostatnim państwie dużą rolę odgrywają mające szczególnie preferencyjne zasady podatkowe takie dependencje królewskie jak wyspy Man i Jersey oraz terytoria zamorskie – głównie Kajmany i Bermudy.

Tax Justice Network apeluje do społeczności międzynarodowej o wprowadzenie globalnych rozwiązań, które zlikwidują to zjawisko. Ich zdaniem odpowiednie zasady powinny zostać uchwalone w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych.

taxjustice.net

 

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA