fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaPodatkiPaństwa całego świata stracą prawie 5 bilionów dolarów przez raje podatkowe

Państwa całego świata stracą prawie 5 bilionów dolarów przez raje podatkowe

Rejestracja działalności przez potężne korporacje i zamożne osoby w rajach podatkowych prowadzi do utraty potężnych potencjalnych wpływów budżetowych przez państwa całego globu.

Tax Justice Network (TJN) prowadzi działalność mającą na celu likwidację zjawiska unikania opodatkowania. Organizacja regularnie publikuje raporty, w których wskazuje, w jaki sposób międzynarodowe przedsiębiorstwa uchylają się od płacenia należnych danin.

Ile stracą krajowe budżety?

W najnowszym dokumencie pt. „Stan sprawiedliwości podatkowej 2023” TJN szacuje, że państwa całego globu stracą w najbliższej dekadzie 4,8 bln dolarów w wyniku rejestrowania przez korporacje działalności w rajach podatkowych.

Zgodnie z przedstawionymi danymi, przenoszenie przez wielkie firmy i zamożne osoby swoich dochodów do rajów prowadzi do strat budżetowych sięgających nawet połowy wydatków niektórych krajów na służbę zdrowia.

Terytoria zamorskie Wielkiej Brytanii zgarniają profity

Jako główne raje podatkowe wymieniane są: Holandia, Szwajcaria, Luksemburg i Wielka Brytania. W tym ostatnim państwie dużą rolę odgrywają mające szczególnie preferencyjne zasady podatkowe takie dependencje królewskie jak wyspy Man i Jersey oraz terytoria zamorskie – głównie Kajmany i Bermudy.

Tax Justice Network apeluje do społeczności międzynarodowej o wprowadzenie globalnych rozwiązań, które zlikwidują to zjawisko. Ich zdaniem odpowiednie zasady powinny zostać uchwalone w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych.

taxjustice.net

 

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zakup okularów nie jest związany z przychodem firmy

Przedsiębiorcy, którzy próbują zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych są na przegranej pozycji. Fiskus nie pozwala na ujęcie tego typu wydatków w kosztach twierdząc, że mają one charakter prywatny.
8 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA

Przy estońskim CIT kluczowy jest sposób wykorzystania aut służbowych

Podatnik musi płacić ryczałt z tytułu ukrytych zysków lub wydatków niezwiązanych z działalnością w tych miesiącach, w których auta firmowe są wykorzystywane również na cele prywatne. Gdy samochód w danym miesiącu jest wykorzystywany wyłącznie w prowadzonej działalności ukryty zysk ani wydatki niezwiązane z biznesem z tego tytułu nie powstaną.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA