fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaKrajPolacy pokochali mObywatela

Polacy pokochali mObywatela

Miliony Polaków korzystają już z aplikacji mObywatel, profilu zaufanego i usług pozwalających na obsługę recept czy zwolnień lekarskich.

Aplikację mObywatel pobrało już 9,5 miliona obywateli naszego kraju. Pozwala ona na zastąpienie tradycyjnych dokumentów ich elektronicznymi odpowiednikami. Usługę mObywatel można pobrać w formie aplikacji na własne urządzenie mobilne (np. smartfona) lub korzystać z wersji w przeglądarce internetowej, na komputerze osobistym. W tej drugiej wersji można za jej pośrednictwem załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu.

Aby korzystać z mObywatela niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego, który uruchomiło już 16 milionów Polaków. Potwierdza on tożsamość danej osoby i otwiera możliwość składania podań, wniosków, skarg czy realizacji opłat oraz wypełniania deklaracji drogą elektroniczną.

Podobną popularnością cieszy się Konto Pacjenta. Tylko w poprzednim roku wydano w jego ramach 1,4 miliarda recept.

Obecny rok ma być czasem wielu ulepszeń i zmian w usługach cyfrowych dla obywateli.

– Teraz pracujemy nad rozwiązaniem, które pozwoli postawić kolejny krok na drodze do nowoczesnego państwa, przyjaznego i bliskiego sprawom ludzi. Nowe regulacje sprawią, że osoby posiadające aplikacje będą mogły korzystać z dokumentów elektronicznych tak samo jak z dokumentów tradycyjnych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

gov.pl
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA