Miliony Polaków korzystają już z aplikacji mObywatel, profilu zaufanego i usług pozwalających na obsługę recept czy zwolnień lekarskich.

Aplikację mObywatel pobrało już 9,5 miliona obywateli naszego kraju. Pozwala ona na zastąpienie tradycyjnych dokumentów ich elektronicznymi odpowiednikami. Usługę mObywatel można pobrać w formie aplikacji na własne urządzenie mobilne (np. smartfona) lub korzystać z wersji w przeglądarce internetowej, na komputerze osobistym. W tej drugiej wersji można za jej pośrednictwem załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu.

Aby korzystać z mObywatela niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego, który uruchomiło już 16 milionów Polaków. Potwierdza on tożsamość danej osoby i otwiera możliwość składania podań, wniosków, skarg czy realizacji opłat oraz wypełniania deklaracji drogą elektroniczną.

Podobną popularnością cieszy się Konto Pacjenta. Tylko w poprzednim roku wydano w jego ramach 1,4 miliarda recept.

Obecny rok ma być czasem wielu ulepszeń i zmian w usługach cyfrowych dla obywateli.

– Teraz pracujemy nad rozwiązaniem, które pozwoli postawić kolejny krok na drodze do nowoczesnego państwa, przyjaznego i bliskiego sprawom ludzi. Nowe regulacje sprawią, że osoby posiadające aplikacje będą mogły korzystać z dokumentów elektronicznych tak samo jak z dokumentów tradycyjnych – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

gov.pl
ŹRÓDŁOgov.pl
Poprzedni artykułCiężarna idzie na zwolnienie, czyli batalie z ZUS-em
Następny artykułHrabia Tyszkiewicz i jego automobil