fbpx
wtorek, 14 maja, 2024
Strona głównaFinansePolacy rzucili się na obligacje

Polacy rzucili się na obligacje

Polacy kupili już w tym roku obligacje za 47 miliardów złotych.

Oznacza to wzrost o 64 proc względem tego samego okresu roku poprzedniego. Tylko w sierpniu sprzedaż obligacji osiągnęła wartość 6 mld złotych.

Najpopularniejszymi papierami w zeszłym miesiącu były obligacje 4-letnie COI. Kolejne miejsca zajęły obligacje 1-roczne ROR oraz 10-letnie EDO.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Finansów, we wrześniu oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wynosi 6,5 proc, a 2-letnich 6,75 proc. Dla papierów stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3 proc w skali roku, a 3-letnich 6,5 proc. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane będą odpowiednio 6,5 proc. dla 4-letnich oraz 6,75 proc. dla 10-letnich.

Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc, a  4 i 10-letnich ulega zmianie co roku.

Ciekawą opcją na oszczędzanie są też 6 i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”. Ich oprocentowane wynosi odpowiednio 6,7 proc i 7 proc w pierwszym roku.

Inwestycje w obligacje skarbowe można zacząć już od kwoty 100 złotych. Papiery nabywa się przez transakcje internetowe lub w placówkach PKO BP.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA