fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPolska globalnym prymusem w publikacji publicznych danych

Polska globalnym prymusem w publikacji publicznych danych

Polska zajęła drugie miejsce spośród wszystkich państwa świata pod względem zakresu, sposobu i dostępności publikacji publicznych danych statystycznych.

Ranking państw, które publikują dane w najlepszy sposób, przygotowuje co roku serwis Open Data Inventory (ODIN). Zbiera w nim informacje podawane przez krajowe urzędy statystyczne (w Polsce jest to Główny Urząd Statystyczny). W tegorocznym rankingu uwzględniono 195 państw. 

Polska zajęła drugie miejsce, za Singapurem. Kolejne pozycje zajęły Dania, Finlandia i Norwegia. Najniżej sklasyfikowano Turkmenistan, Haiti i Sudan Południowy. 

Wynik ODIN mówi o zakresie udostępnianych danych niezbędnych do monitorowania zrównoważonego rozwoju oraz o stopniu otwartości tych informacji publikowanych przez narodowe urzędy statystyczne. Zestawienie zwraca uwagę na to, czy upubliczniane są wskaźniki opisujące aspekty życia społeczno-gospodarczego oraz środowiska i czy podawane informacje obejmują nie tylko cały kraj, ale również poszczególne jego regiony. Istotne jest też, czy dane są publikowane za darmo i bez ograniczeń licencyjnych, w formatach odczytywalnych maszynowo oraz czy są możliwe do pobrania przez API lub zbiorczo (bulk download), z odpowiednim zakresem metadanych.

odin.opendatawatch.com, stat.gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA