fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajPolska pogrąża się w coraz większej korupcji

Polska pogrąża się w coraz większej korupcji

Według danych publikowanych przez organizację Transparency International, od czasu objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość korupcja w Polsce była coraz większa.

Mająca siedzibę w Berlinie organizacja Transparency International opublikowała doroczny raport na temat percepcji korupcji w większości państw świata. W zestawieniu uwzględniono 180 państw, którym przydzielono oceny między 0 a 100 punktów. Im wyższa ocena, tym percepcja korupcji w danym kraju jest niższa. Nota jest przyznawana na podstawie raportów porównujących korupcję w sektorze publicznym przygotowanych przez 12 różnych instytucji poszczególnych państw, które uwzględniają opinie ekspertów i przedsiębiorców. 

Polska została jeszcze w 2015 roku oceniona na 63 punkty, podczas gdy nota za 2023 rok to już 54 punkty. Jako główny powód spadku rankingu są podawane zmiany w wymiarze sprawiedliwości, które zostały przeprowadzone w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. 

Obecnie Polska zajmuje 47. miejsce w rankingu, razem ze Słowacją. Z państw należących do Unii Europejskiej niżej zostały sklasyfikowane: Cypr, Malta, Chorwacja, Grecja, Rumunia, Bułgaria i Węgry. 

Pierwsze trzy miejsca w zestawieniu zajęły: Dania, Finlandia i Nowa Zelandia. Na ostatnim miejscu znalazła się Somalia. 

transparency.org
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA