fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPolska pogrąża się w coraz większej korupcji

Polska pogrąża się w coraz większej korupcji

Według danych publikowanych przez organizację Transparency International, od czasu objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość korupcja w Polsce była coraz większa.

Mająca siedzibę w Berlinie organizacja Transparency International opublikowała doroczny raport na temat percepcji korupcji w większości państw świata. W zestawieniu uwzględniono 180 państw, którym przydzielono oceny między 0 a 100 punktów. Im wyższa ocena, tym percepcja korupcji w danym kraju jest niższa. Nota jest przyznawana na podstawie raportów porównujących korupcję w sektorze publicznym przygotowanych przez 12 różnych instytucji poszczególnych państw, które uwzględniają opinie ekspertów i przedsiębiorców. 

Polska została jeszcze w 2015 roku oceniona na 63 punkty, podczas gdy nota za 2023 rok to już 54 punkty. Jako główny powód spadku rankingu są podawane zmiany w wymiarze sprawiedliwości, które zostały przeprowadzone w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. 

Obecnie Polska zajmuje 47. miejsce w rankingu, razem ze Słowacją. Z państw należących do Unii Europejskiej niżej zostały sklasyfikowane: Cypr, Malta, Chorwacja, Grecja, Rumunia, Bułgaria i Węgry. 

Pierwsze trzy miejsca w zestawieniu zajęły: Dania, Finlandia i Nowa Zelandia. Na ostatnim miejscu znalazła się Somalia. 

transparency.org
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA