W ostatnich dniach opublikowano dwa raporty na temat zakresu i objętości danych udostępnianych przez kraje rozwinięte.
Pierwsze z nich to zestawienie Open Data Maturity. Bierze ono pod uwagę zakres publicznie jawnych informacji publikowanych przez instytucje i organy rządowe większości państw Europy (badaniem objęto 35 z nich) w takich dziedzinach jak gospodarka, rynek pracy, nauka, środowisko i edukacja. Uwzględnia cztery kryteria: politykę otwartych danych, ich wpływ na gospodarkę i społeczeństwo, jakość danych oraz kształt i czytelność portalu, w którym są one dostępne.
Pierwsze miejsce w tym rankingu zajęła Francja z wynikiem 98,2 proc. Drugie przypadło Polsce (97,9 proc.), a trzecie Estonii (96,2 proc.). Najniżej sklasyfikowano Bośnię i Hercegowinę (14 proc.).
Innym zestawieniem mierzącym również dostępność publicznych danych jest OURdata Index, przygotowany dla krajów należących do OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) i jej partnerów. Uwzględnia on takie kryteria jak:
- dostępność danych, czyli zakres, w jakim rządy poszczególnych państw wdrożyły rozwiązania dotyczące upublicznienia danych;
- przystępność danych, czyli format i zakres dostępnych informacji, które nadają się do analizy i przetwarzania;
- wsparcie rządowe dla edycji i wykorzystania danych, np. przez przygotowanie inicjatyw czy wydarzeń we współpracy z organizacjami obywatelskimi i biznesowymi mające na celu propagowanie użycia publicznie dostępnych danych.
Tu pierwsze miejsce również zajęła Francja, drugie Korea Południowa, a Polska trzecie.
PAP, oecd.org, data.europa.eu