fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaŚwiatPolska wzorem do naśladowania w udostępnianiu danych

Polska wzorem do naśladowania w udostępnianiu danych

Polska zajmuje czołowe miejsca w zestawieniach, które oceniają łatwość dostępu i obszerność publicznych danych rządowych.

W ostatnich dniach opublikowano dwa raporty na temat zakresu i objętości danych udostępnianych przez kraje rozwinięte.

Pierwsze z nich to zestawienie Open Data Maturity. Bierze ono pod uwagę zakres publicznie jawnych informacji publikowanych przez instytucje i organy rządowe większości państw Europy (badaniem objęto 35 z nich) w takich dziedzinach jak gospodarka, rynek pracy, nauka, środowisko i edukacja. Uwzględnia cztery kryteria: politykę otwartych danych, ich wpływ na gospodarkę i społeczeństwo, jakość danych oraz kształt i czytelność portalu, w którym są one dostępne. 

Pierwsze miejsce w tym rankingu zajęła Francja z wynikiem 98,2 proc. Drugie przypadło Polsce (97,9 proc.), a trzecie Estonii (96,2 proc.). Najniżej sklasyfikowano Bośnię i Hercegowinę (14 proc.). 

Innym zestawieniem mierzącym również dostępność publicznych danych jest OURdata Index, przygotowany dla krajów należących do OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) i jej partnerów. Uwzględnia on takie kryteria jak: 

  • dostępność danych, czyli zakres, w jakim rządy poszczególnych państw wdrożyły rozwiązania dotyczące upublicznienia danych; 
  • przystępność danych, czyli format i zakres dostępnych informacji, które nadają się do analizy i przetwarzania; 
  • wsparcie rządowe dla edycji i wykorzystania danych, np. przez przygotowanie inicjatyw czy wydarzeń we współpracy z organizacjami obywatelskimi i biznesowymi mające na celu propagowanie użycia publicznie dostępnych danych. 

Tu pierwsze miejsce również zajęła Francja, drugie Korea Południowa, a Polska trzecie. 

PAP, oecd.org, data.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA