fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatPolski system emerytalny jest daleki od doskonałości

Polski system emerytalny jest daleki od doskonałości

Polska zajęła miejsce w dolnej części rankingu państw, w którym oceniano poszczególne kraje pod względem jakości ich systemów emerytalnych.

Zestawienie najlepszych systemów emerytalnych wybranych państw przygotowuje regularnie Instytut CFA należący do firmy konsultingowej Mercer. Wynik dla każdego z państw jest podsumowywany oceną wyrażoną literą (od najlepszej do najgorszej): A, B+, B, C+, C, D, E. 

Pierwsze trzy miejsca zajęły w tym roku Holandia, Islandia i Dania (wszystkie oceniono na A). Polska zajęła 29. miejsce, z oceną C. Mimo pozycji w dolnej części rankingu, ocena polskiego systemu uległa nieznacznej poprawie od ubiegłego roku. 

W tegorocznym zestawieniu oceniono rozwiązania obowiązujące w 47 państwach świata. Porównanie jest przygotowane na podstawie weryfikacji trzech głównych kategorii: adekwatności, zrównoważonego rozwoju oraz rzetelności. Uzyskany w nich wynik powstaje na podstawie oceny 50 wskaźników pochodzących m.in. z danych zbieranych przez OECD. 

Adekwatność pokazuje wysokość świadczeń emerytalnych w porównaniu do średniego wynagrodzenia w danych kraju. Zrównoważony rozwój uwzględnia, jak bardzo funkcjonowanie systemu emerytalnego wpływa na deficyt budżetowy czy dług publiczny państwa. Rzetelność dotyczy udziału prywatnych funduszy w systemie. 

mercer.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA