fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaKrajPolskie wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych rozchwytywane przez nowych klientów

Polskie wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych rozchwytywane przez nowych klientów

Producent przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun chwali się pozyskaniem nowych zamówień na swój eksportowy produkt, który sprawdził się w warunkach bojowych na Ukrainie.

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy (PPZR) Piorun jest produktem przedsiębiorstwa Mesko, ze Skarżyska-Kamiennej. Sprzęt ten służy do zwalczania samolotów, śmigłowców i dronów.

Piorun rynkowym hitem

Firma prezentowała go na kieleckich targach XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO, które odbyły się między 5 a 8 września. W czasie trwania tego wydarzenia, Mesko poinformowało, że podpisano kontrakty na dostawy Piorunów do dwóch nowych państw. Nie podano ich nazw, jednak określono, iż jedno jest krajem bałtyckim, a drugie bałkańskim. Zamówienia będą realizowane w latach 2025-2027.

Skuteczne i sprawdzone w boju

Wcześniej zamówienia na PPZR Piorun złożyły: Norwegia, USA, Estonia czy Ukraina. W tym ostatnim kraju sprzęt ten został z sukcesami wykorzystany do walki z rosyjskim wojskiem. Zgodnie z ukraińskimi relacjami strącano nim takie maszyny jak np. samolot Su-34 czy helikoptery Ka-52, Mi-28, Mi-8.

Do tej pory Mesko dostarczyło polskiej armii kilkaset Piorunów wyposażonych w tysiąc rakiet. Do 2026 roku polskie wojsko ma wejść w posiadanie kolejnych 600 zestawów i 3,5 tysiąca rakiet. Zwiększenie możliwości produkcyjnych pozwoli Mesko w przyszłym wypuścić tysiąc zestawów rocznie, a w kolejnych latach – 1,5 tysiąca.

mesko.com.pl, Twitter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA