Jak informują strony rządowe, udzielenie gwarancji przez Skarb Państwa pozwoli NABE pozyskać na rynku finansowym środki niezbędne do dalszej działalności. Nabycie przez Skarb Państwa elektrowni węglowych odciąży ich obecnych właścicieli i umożliwi im pozyskanie kapitału na inwestycje zero- i niskoemisyjne. Gwarancjami Skarbu Państwa objęte ma zostać 70 proc. zobowiązań finansowych NABE.
Gwarancje są konieczne
Jak tłumaczy Kancelaria Premiera, objęcie zobowiązań NABE gwarancją Skarbu Państwa jest konieczne ze względu na strategiczny charakter działalności spółki i brak historii działalności utrudniający pozyskanie finansowania zewnętrznego. Udzielenie gwarancji ma natomiast pozwolić NABE pozyskać na rynku finansowym środki finansowe niezbędne do działalności.
Przez podatników zagwarantowane zostaną trzy rodzaje instrumentów finansowych dla NABE: kredyt odnawialny, długoterminowe pożyczki oraz limity na zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Najwięcej pieniędzy NABE będzie potrzebować na wymuszony przez Unię Europejską wirtualny podatek od powietrza, czyli od CO2 – 30,8 mld zł tylko w tym roku. Termin ochrony gwarancyjnej wyniesie 8 lat od utworzenia NABE.
Jak zostanie utworzone NABE?
Program „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa” zakłada transformację krajowego sektora elektroenergetycznego polegającą na wydzieleniu elektrowni węglowych do podmiotu będącego jednoosobową spółką Skarbu Państwa o nazwie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.
Utworzenie NABE odbędzie się w dwóch etapach. W pierwszym Skarb Państwa nabędzie od spółek z udziałem Skarbu Państwa, tj. PGE Polska Grupa Energetyczna, ENEA, TAURON Polska Energia oraz ENERGA, ich spółki zależne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych elektrowniach węglowych, tj. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Tauron Wytwarzanie, Enea Wytwarzanie, Enea Elektrownia Połaniec oraz Energa Elektrownie Ostrołęka. W drugim etapie spółki zostaną skonsolidowane w ramach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. GiEK będzie następnie funkcjonować jako NABE.