fbpx
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaKrajPracowity jak uchodźca z Ukrainy w Polsce

Pracowity jak uchodźca z Ukrainy w Polsce

Uchodźcy z Ukrainy podejmują pracę zarobkową w Polsce o wiele częściej niż w innych państwach, do których zbiegli po inwazji Rosji na ich kraj.

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował obszerny artykuł na temat sytuacji zawodowej Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku, gdy ich kraj został zaatakowany przez wojska Federacji Rosyjskiej. 

Według Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych najwięcej uchodźców wojennych z Ukrainy przyjęły Polska, USA i Niemcy. Do naszego kraju przyjechało ich 960 tysięcy, z czego 90 proc. to kobiety i dzieci. Z tego 72 proc. stanowią ludzie w wieku 27-59 lat. 65 proc. z nich pracuje, co jest najwyższym odsetkiem zatrudnienia ukraińskich uchodźców pośród wszystkich państw należących do Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi 61 proc., w Szwecji 56 proc., ale już w Niemczech zaledwie 18 proc., a w Szwajcarii i Włoszech podobnie – 19 proc. 

Wysoki wskaźnik pracujących Ukraińców w Polsce jest w dużej części zasługą pomocy i wsparcia dla uchodźców, które zapewnili im ich rodacy obecni nad Wisłą jeszcze przed rozpoczęciem wojny. 

Ukraińcy najczęściej podejmują w naszym kraju zatrudnienie jako pracownicy fizyczni w takich branżach jak turystyka i hotelarstwo, produkcja logistyka, transport i budownictwo. 

pie.net.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA