fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatPracownicy wyjechali z kraju przez COVID-19. I już nie wrócili

Pracownicy wyjechali z kraju przez COVID-19. I już nie wrócili

Malezja mierzy się z coraz większymi problemami gospodarczymi wynikającymi z braku rąk do pracy.

Podczas pandemii koronawirusa z Malezji wyjechały miliony obcokrajowców, którzy wcześniej pracowali w tym kraju. Chodzi tu głównie o obywateli Nepalu, Bangladeszu i Indonezji. Chociaż władze w Kuala Lumpur zniosły już ograniczenia związane z COVID-19 to nie zauważono masowych powrotów. Jest to m.in. efekt przeciągających się negocjacji dotyczących zapewnienia obcokrajowcom odpowiednich warunków pracy i zabezpieczenia ich przed niegodnym traktowaniem. W przeszłości dochodziło w Malezji do wielu nadużyć w tym zakresie, przez co Stany Zjednoczone wstrzymały import od kilku malezyjskich firm, uzasadniając to tym, że ich produkty powstały w wyniku pracy przymusowej.

Obecnie w Malezji konieczne jest znalezienie 1,2 mln osób do obsadzenia wakatów. Braki pracowników dotykają zwłaszcza sektor produkcyjny, budowlany oraz rolny (szczególnie w czasie zbiorów na plantacjach).

Tylko producenci oleju palmowego pilnie potrzebują 120 tys. pracowników. Ich sektor stanowi 5 procent z PKB całego państwa. Plantatorzy alarmują, że jeżeli zabraknie osób do zbiorów, to może zepsuć się nawet 3 mln ton upraw, co oznacza straty sięgające 4 mld dolarów.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA