fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPracujemy coraz wydajniej

Pracujemy coraz wydajniej

W pierwszych sześciu miesiącach obecnego roku znacznie wzrosła wydajność pracy w polskim przemyśle.

Wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, była w pierwszym półroczu obecnego roku o 12,3 proc. wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Dane na ten temat opublikował Główny Urząd Statystyczny w raporcie „Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w pierwszym półroczu 2022 r.”.

Jednocześnie średni poziom zatrudnienia w badanym okresie wzrósł o 1,2 proc., a przeciętnie miesięczne nominalne wynagrodzenie brutto o 11,1 proc.

Między styczniem a czerwcem br. zanotowano znaczny wzrost sprzedanej produkcji całego przemysłu, który sięgnął poziomu 13,6 proc. Jest to, co prawda, mniej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. (18,2 proc.), ale wtedy ta dynamika wynikała w dużej części z odbudowy produkcji po jej znacznym ograniczeniu spowodowanym pandemią COVID-19.

W badanym okresie produkcja sprzedana była wyższa niż przed rokiem w 31 (z 34) działach przemysłu, których sprzedaż stanowiła ok. 95 proc. całości produkcji. Największe wzrosty zanotowano w firmach zajmujących się wydobyciem węgla, naprawą, konserwacją i instalacją maszyn i urządzeń oraz produkcją sprzętu transportowego (m.in. lokomotyw i taboru kolejowego).

stat.gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA