fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaTransportPrawie nikt nie chce kupować używanych elektryków

Prawie nikt nie chce kupować używanych elektryków

Samochody elektryczne nie cieszą się zbyt dużą popularnością na rynku wtórnym pojazdów – potencjalni nabywcy boją się je kupować.

Dane o liczbie transakcji zawieranych na rynku używanych elektrycznych samochodach opublikowało niemieckie stowarzyszenie branży motoryzacyjnej ZDK. Upublicznione informacje za poprzedni rok pokazują, że elektryki stanowią zaledwie 1,58 proc. ze wszystkich sprzedanych samochodów na rynku wtórnym. We Włoszech i Hiszpanii ten odsetek wynosi ok. 1 proc. 

Klienci nie są zainteresowani kupnem starszych samochodów na prąd z kilku powodów. Przede wszystkim samochody spalinowe podobnej klasy z tych samych roczników są tańsze. Ponadto elektryki sprzed kilku lat były wyposażone w mniej wydajne akumulatory niż te, które obecnie wyjeżdżają z fabryk. Co za tym idzie mogły już stracić na zasięgu wobec pierwotnych parametrów.

Brytyjski serwis z ogłoszeniami motoryzacyjnymi Auto Trader ujawnił, że osoby kupujące nowy samochód elektryczny o wartości 50 tysięcy funtów mogą spodziewać się spadku jego wartości o 24 tysiące funtów przez trzy lata. Dla samochodów spalinowych nabytych za podobną kwotę średnia redukcja wartości po takim samym okresie wyniesie tylko 17 tysięcy funtów. 

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, mało realna wydaje się możliwość realizacji planu Brukseli, który zakładał, iż do 2030 roku po drogach Unii Europejskiej będzie jeździć 30 milionów pojazdów elektrycznych. Na koniec 2022 roku było ich niewiele ponad 3 miliony. 

Daily Telegraph, euractiv.com, acea.auto
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA

Producenci usilnie wspierają spadającą sprzedaż elektryków

Po utracie ulg podatkowych producenci luksusowych pojazdów elektrycznych obniżają ich ceny, by wesprzeć spadającą sprzedaż.
2 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA