W moim przekonaniu jest ona dosyć mała. Polskie przedsiębiorstwa coraz lepiej radzą sobie w konkurencji z zachodnimi podmiotami. W ten sposób padają niejako ofiarą swojego sukcesu. W teorii Unia gwarantuje funkcjonowanie jednolitego rynku, decydować powinien na nim nie kraj pochodzenia firmy ale jakość oferowanych przez nią towarów lub usług. Tyle w teorii, praktyka wygląda jednak inaczej. Bogate kraje Wspólnoty chronią rodzime przedsiębiorstwa przed konkurencją np. z Europy Wschodniej często bezczelnie naginając unijne regulacje. Co więcej wywierają także nacisk na instytucje UE, tak aby te wprowadzały niekorzystne prawo ( m.in. dyrektywy) blokujące ekspansję np. polskich przedsiębiorstw. Doświadcza tego nasz sektor transportowy. I nie mam dobrych wiadomości. Uważam, że ten trend będzie się nasilał. Im lepsi w czymś będziemy i im trudniej będzie z nami konkurować w ramach uczciwego mechanizmu rynkowego, tym więcej będzie prawnych kłód rzucanych nam pod nogi. Nie możemy być naiwni, wiara w to że ktoś nam pomoże – np. Komisja Europejska – to właśnie przejaw takiej naiwności. Od dawna powtarzam, że w UE potrzebny jest silny polski lobbing, dobrze zorganizowany i wspierany przez państwo. Na tym nie można oszczędzać, chyba że od razu chcemy wywiesić białą flagę. Same dokumenty w rodzaju „czarnej księgi” nie wystarczą. Warto także zabiegać o to aby zwiększyć liczbę polskich urzędników w takich instytucjach jak Komisja. Jesteśmy tam niedoreprezentowani, co ma swoje konsekwencje w przyjmowanych na szczeblu unijnym regulacjach. Wszystko to efekt wieloletnich zaniedbań, i od ich niwelowania trzeba zacząć. „Czarna księga” to zdecydowanie za mało.
Protekcjonizm w Unii będzie narastał
INNE Z TEJ KATEGORII
Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej
PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.
#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona
Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.
Węglokoks – tradycja i nowoczesność
Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.
INNE TEGO AUTORA
RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji
Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIADEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal
Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!
Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]
O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA