fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaArchiwumProtekcjonizm w Unii będzie narastał

Protekcjonizm w Unii będzie narastał

W moim przekonaniu jest ona dosyć mała. Polskie przedsiębiorstwa coraz lepiej radzą sobie w konkurencji z zachodnimi podmiotami. W ten sposób padają niejako ofiarą swojego sukcesu. W teorii Unia gwarantuje funkcjonowanie jednolitego rynku, decydować powinien na nim nie kraj pochodzenia firmy ale jakość oferowanych przez nią towarów lub usług. Tyle w teorii, praktyka wygląda jednak inaczej. Bogate kraje Wspólnoty chronią rodzime przedsiębiorstwa przed konkurencją np. z Europy Wschodniej często bezczelnie naginając unijne regulacje. Co więcej wywierają także nacisk na instytucje UE, tak aby te wprowadzały niekorzystne prawo ( m.in. dyrektywy) blokujące ekspansję np. polskich przedsiębiorstw. Doświadcza tego nasz sektor transportowy. I nie mam dobrych wiadomości. Uważam, że ten trend będzie się nasilał. Im lepsi w czymś będziemy i im trudniej będzie z nami konkurować w ramach uczciwego mechanizmu rynkowego, tym więcej będzie prawnych kłód rzucanych nam pod nogi. Nie możemy być naiwni, wiara w to że ktoś nam pomoże – np. Komisja Europejska – to właśnie przejaw takiej naiwności. Od dawna powtarzam, że w UE potrzebny jest silny polski lobbing, dobrze zorganizowany i wspierany przez państwo. Na tym nie można oszczędzać, chyba że od razu chcemy wywiesić białą flagę. Same dokumenty w rodzaju „czarnej księgi” nie wystarczą. Warto także zabiegać o to aby zwiększyć liczbę polskich urzędników w takich instytucjach jak Komisja. Jesteśmy tam niedoreprezentowani, co ma swoje konsekwencje w przyjmowanych na szczeblu unijnym regulacjach. Wszystko to efekt wieloletnich zaniedbań, i od ich niwelowania trzeba zacząć. „Czarna księga” to zdecydowanie za mało.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA