fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesBrakuje nam magnezu, przez oszczędność energii w Chinach

Brakuje nam magnezu, przez oszczędność energii w Chinach

Chiny, które odpowiadają za 95% dostawy magnezu do Europy, ogłosiły iż zamknięto do końca roku 35 z 50 działających w kraju hut tego metalu.

Pozostałe zakłady mają zmniejszyć swoją produkcję o 50%.

87% globalnej produkcji magnez pochodzi z Państwa Środka. Jest ona jednak bardzo energochłonna. Dlatego władze w Pekinie postanowiły znacznie ją ograniczyć w zimowym okresie, co ma pozwolić na oszczędność energii.

W efekcie tych okoliczności cena magnezu na europejskich rynkach wzrosła do 10 tys. USD za tonę, podczas gdy na początku tego roku wynosiła ona 2 tys. USD.

Działania Chin uderzą przede wszystkim w przemysł motoryzacyjny, gdzie magnez jest używany do produkcji blachy samochodowej. Według przedstawicieli tej branży, nie ma alternatywy dla magnezu w procesie jej tworzenia. Dlatego szczególnie zaniepokojone tą sytuacją są Niemcy i Czechy, w których działają potężne fabryki aut.

Ponieważ magnez łatwo się utlenia, nie ma też prostych możliwości na magazynowanie i tworzenie zapasów.

mining-technology.com, mining.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA