fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatRekordowe zadłużenie Hiszpanii. Lewica doprowadzi kraj do bankructwa?

Rekordowe zadłużenie Hiszpanii. Lewica doprowadzi kraj do bankructwa?

Dług publiczny Hiszpanii sięgnął poziomu 116 proc. tamtejszego PKB, co oznacza, że jest największy w historii kraju.

Dane na temat zadłużenia kraju opublikował Bank Hiszpanii. Zgodnie z nimi wartość długu sięga już 116 proc. PKB Hiszpanii, czyli ponad 1,5 bln euro. Oznacza to wzrost o 5 proc. względem jego poziomu notowanego rok temu. Dla porównania wydatki tegorocznego budżetu królestwa były zaplanowane na poziomie 240 mld euro.

Głównymi przyczynami rosnącego zadłużenia były zwiększone wydatki wynikające z przeciwdziałania efektom pandemii COVID-19 oraz pogarszająca się sytuacja gospodarcza będąca konsekwencją wojny na Ukrainie.

Władze zapowiedziały, że zamierzają dążyć do stopniowej redukcji swoich zobowiązań, tak aby w 2025 roku były mniejsze niż 110 proc. PKB.

Rządząca od trzech lat krajem Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza zakłada, że osiągnie ten cel dzięki wzrostowi gospodarczemu, który w przyszłym roku ma być większy niż w obecnym. Jednocześnie w budżecie na kolejny rok zaplanowano bezprecedensowy wzrost wydatków socjalnych, np. kwoty przeznaczone na opiekę nad osobami uzależnionymi wzrosną o 150 proc. Służba zdrowia dostanie o 6,7 proc. więcej niż w roku obecnym, a na wypłatę emerytur zostanie przeznaczone o 8,5 proc. więcej niż w 2022.

europapress.es, lamoncloa.gob.es, euractiv.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA