fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaŚwiatRekordowe zadłużenie Hiszpanii. Lewica doprowadzi kraj do bankructwa?

Rekordowe zadłużenie Hiszpanii. Lewica doprowadzi kraj do bankructwa?

Dług publiczny Hiszpanii sięgnął poziomu 116 proc. tamtejszego PKB, co oznacza, że jest największy w historii kraju.

Dane na temat zadłużenia kraju opublikował Bank Hiszpanii. Zgodnie z nimi wartość długu sięga już 116 proc. PKB Hiszpanii, czyli ponad 1,5 bln euro. Oznacza to wzrost o 5 proc. względem jego poziomu notowanego rok temu. Dla porównania wydatki tegorocznego budżetu królestwa były zaplanowane na poziomie 240 mld euro.

Głównymi przyczynami rosnącego zadłużenia były zwiększone wydatki wynikające z przeciwdziałania efektom pandemii COVID-19 oraz pogarszająca się sytuacja gospodarcza będąca konsekwencją wojny na Ukrainie.

Władze zapowiedziały, że zamierzają dążyć do stopniowej redukcji swoich zobowiązań, tak aby w 2025 roku były mniejsze niż 110 proc. PKB.

Rządząca od trzech lat krajem Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza zakłada, że osiągnie ten cel dzięki wzrostowi gospodarczemu, który w przyszłym roku ma być większy niż w obecnym. Jednocześnie w budżecie na kolejny rok zaplanowano bezprecedensowy wzrost wydatków socjalnych, np. kwoty przeznaczone na opiekę nad osobami uzależnionymi wzrosną o 150 proc. Służba zdrowia dostanie o 6,7 proc. więcej niż w roku obecnym, a na wypłatę emerytur zostanie przeznaczone o 8,5 proc. więcej niż w 2022.

europapress.es, lamoncloa.gob.es, euractiv.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA