fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaEkologiaRezygnacja z paliw kopalnych doprowadzi do nędzy i potężnego kryzysu

Rezygnacja z paliw kopalnych doprowadzi do nędzy i potężnego kryzysu

Stopniowe przechodzenie na odnawialne źródła energii może doprowadzić do sytuacji, w której pojawi się wiele obszarów nędzy, a świat może spotkać kryzys porównywalny do tego z 2008 roku.

W czasopiśmie „Nature Energy” pojawił się artykuł, opisujący zagrożenia wynikające z globalnych dążeń do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jego autorzy twierdzą, że w dół poszybuje wartość „aktywów osieroconych”, czyli np. infrastruktury, nieruchomości czy innych inwestycji, których obecna cena wynika z faktu, iż są używane do wydobycia lub eksploatacji paliw kopalnych. Szacunki mówią, że do 2038 roku mogą one stracić na swojej wartości 11-14 bilionów dolarów.

Osoby, które obecnie inwestują w te przedsięwzięcia, w pewnym momencie zorientują się, że są one bezwartościowe. Będzie to zjawisko podobne do tego, jakie miało miejsce w 2008 roku, gdy nagle posiadacze nieruchomości zorientowali się, że faktycznie są one warte o wiele mniej niż wcześniej sądzili.

Ponadto upadek przemysłu naftowego czy węglowego doprowadzi do tworzenia się obszarów ubóstwa. Możliwe, że miasta budujące dziś swoje bogactwo dzięki firmom paliwowym, np. Houston, spotka to samo co Detroit, po wycofaniu się przemysłu motoryzacyjnego.

Raport zwraca jednak uwagę, że z drugiej strony inwestycje w zielone technologie i odnawialne źródła energii przyniosą również wiele nowych miejsc pracy i zapewnią rozwój. Niemniej, niekoniecznie będzie on widoczny w miejscach i państwach, które dziś czerpią korzyści z eksploatacji paliw kopalnych.

The Guardian

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA