fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatRosyjska gospodarka przeszła na tryb wojenny. Czy Putin zatrzyma się na Ukrainie?

Rosyjska gospodarka przeszła na tryb wojenny. Czy Putin zatrzyma się na Ukrainie?

Ostatnie miesiące to okres radykalnej transformacji rosyjskiej gospodarki, która została ukierunkowana na realizację zamówień dla wojska.

Sklepy w całej Rosji przechodzą metamorfozę. Jednym z przykładów jest galeria handlowa w Iżewsku, gdzie jeszcze niedawno funkcjonowały takie marki jak McDonalds czy H&M. Teraz obiekt został przekształcony w Centrum Badań Naukowych, które faktycznie jest fabryką dronów kamikadze Italmas. 

Ile Rosja wydaje na wojsko? 

Jest to przykład charakterystyczny dla całego kraju. Oficjalne rządowe dane mówią, że wydatki na wojsko wzrosną z 2,7 proc. PKB w 2022 roku do 6 proc. w obecnym. Zachodni eksperci twierdzą jednak, że są to dane wielokrotnie zaniżone i faktyczne Moskwa przeznacza na armię i obsługę kosztów związanych z wojną na Ukrainie nawet 40 proc. swojego PKB. To więcej niż na służbę zdrowia i edukację. 

Rząd Federacji Rosyjskiej opublikował informację o wyprodukowaniu w ubiegłym roku 1530 czołgów (co oznacza wzrost o 560 proc. względem roku 2022) i 2518 wozów opancerzonych (wzrost o 350 proc.). 

Europa może czuć się zagrożona

Cytowani przez brytyjski dziennik „Daily Telegraph” zagraniczni eksperci ds. obronności twierdzą, że zdolności Rosji do produkcji pocisków artyleryjskich sięgają już dwóch milionów rocznie, czyli dwa razy więcej niż była w stanie zapewnić przez atakiem na Ukrainę. Dla porównania, rok temu ich produkcja w Zachodniej Europie sięgała 300 tysięcy sztuk rocznie. 

Rosyjski potencjał cały czas rośnie, a jednocześnie Ukraina boryka się z coraz większymi problemami i opóźnieniami w dostawach, dotychczas zapewnianych przez sojuszników. Pogłębienie tej sytuacji może stać się przyczyną porażki Ukrainy w trwającym konflikcie.  

Szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius twierdzi, że powyższe okoliczności mogą finalnie doprowadzić do wybuchu wojny Rosji z NATO w perspektywie 5-8 lat. 

telegraph.co.uk

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Trudeau przekroczył uprawienia pacyfikując „Konwój Wolności”!

Po dwóch latach batalii sądowej Kanadyjski Sąd Federalny orzekł, że rząd premiera Kanady przekroczył prawo korzystając ze specjalnych uprawnień i szykanując kierowców protestujących m.in. przeciwko przymusowi szczepień na COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Coraz mniej Polaków deklaruje chęć nabycia pojazdów z silnikiem elektrycznym, a jednocześnie rośnie zainteresowanie samochodami na ropę i benzynę.
< 1 MIN CZYTANIA

Wzrost inflacji jest najniższy od trzech lat

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w styczniu, której wzrost był w tym miesiącu najniższy od marca 2021 roku.
< 1 MIN CZYTANIA