Sklepy w całej Rosji przechodzą metamorfozę. Jednym z przykładów jest galeria handlowa w Iżewsku, gdzie jeszcze niedawno funkcjonowały takie marki jak McDonalds czy H&M. Teraz obiekt został przekształcony w Centrum Badań Naukowych, które faktycznie jest fabryką dronów kamikadze Italmas.
Ile Rosja wydaje na wojsko?
Jest to przykład charakterystyczny dla całego kraju. Oficjalne rządowe dane mówią, że wydatki na wojsko wzrosną z 2,7 proc. PKB w 2022 roku do 6 proc. w obecnym. Zachodni eksperci twierdzą jednak, że są to dane wielokrotnie zaniżone i faktyczne Moskwa przeznacza na armię i obsługę kosztów związanych z wojną na Ukrainie nawet 40 proc. swojego PKB. To więcej niż na służbę zdrowia i edukację.
Rząd Federacji Rosyjskiej opublikował informację o wyprodukowaniu w ubiegłym roku 1530 czołgów (co oznacza wzrost o 560 proc. względem roku 2022) i 2518 wozów opancerzonych (wzrost o 350 proc.).
Europa może czuć się zagrożona
Cytowani przez brytyjski dziennik „Daily Telegraph” zagraniczni eksperci ds. obronności twierdzą, że zdolności Rosji do produkcji pocisków artyleryjskich sięgają już dwóch milionów rocznie, czyli dwa razy więcej niż była w stanie zapewnić przez atakiem na Ukrainę. Dla porównania, rok temu ich produkcja w Zachodniej Europie sięgała 300 tysięcy sztuk rocznie.
Rosyjski potencjał cały czas rośnie, a jednocześnie Ukraina boryka się z coraz większymi problemami i opóźnieniami w dostawach, dotychczas zapewnianych przez sojuszników. Pogłębienie tej sytuacji może stać się przyczyną porażki Ukrainy w trwającym konflikcie.
Szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius twierdzi, że powyższe okoliczności mogą finalnie doprowadzić do wybuchu wojny Rosji z NATO w perspektywie 5-8 lat.
telegraph.co.uk