fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatRosyjska gospodarka przeszła na tryb wojenny. Czy Putin zatrzyma się na Ukrainie?

Rosyjska gospodarka przeszła na tryb wojenny. Czy Putin zatrzyma się na Ukrainie?

Ostatnie miesiące to okres radykalnej transformacji rosyjskiej gospodarki, która została ukierunkowana na realizację zamówień dla wojska.

Sklepy w całej Rosji przechodzą metamorfozę. Jednym z przykładów jest galeria handlowa w Iżewsku, gdzie jeszcze niedawno funkcjonowały takie marki jak McDonalds czy H&M. Teraz obiekt został przekształcony w Centrum Badań Naukowych, które faktycznie jest fabryką dronów kamikadze Italmas. 

Ile Rosja wydaje na wojsko? 

Jest to przykład charakterystyczny dla całego kraju. Oficjalne rządowe dane mówią, że wydatki na wojsko wzrosną z 2,7 proc. PKB w 2022 roku do 6 proc. w obecnym. Zachodni eksperci twierdzą jednak, że są to dane wielokrotnie zaniżone i faktyczne Moskwa przeznacza na armię i obsługę kosztów związanych z wojną na Ukrainie nawet 40 proc. swojego PKB. To więcej niż na służbę zdrowia i edukację. 

Rząd Federacji Rosyjskiej opublikował informację o wyprodukowaniu w ubiegłym roku 1530 czołgów (co oznacza wzrost o 560 proc. względem roku 2022) i 2518 wozów opancerzonych (wzrost o 350 proc.). 

Europa może czuć się zagrożona

Cytowani przez brytyjski dziennik „Daily Telegraph” zagraniczni eksperci ds. obronności twierdzą, że zdolności Rosji do produkcji pocisków artyleryjskich sięgają już dwóch milionów rocznie, czyli dwa razy więcej niż była w stanie zapewnić przez atakiem na Ukrainę. Dla porównania, rok temu ich produkcja w Zachodniej Europie sięgała 300 tysięcy sztuk rocznie. 

Rosyjski potencjał cały czas rośnie, a jednocześnie Ukraina boryka się z coraz większymi problemami i opóźnieniami w dostawach, dotychczas zapewnianych przez sojuszników. Pogłębienie tej sytuacji może stać się przyczyną porażki Ukrainy w trwającym konflikcie.  

Szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius twierdzi, że powyższe okoliczności mogą finalnie doprowadzić do wybuchu wojny Rosji z NATO w perspektywie 5-8 lat. 

telegraph.co.uk

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA