fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaFinanseRosyjskie firmy masowo zakładają konta w chińskich bankach

Rosyjskie firmy masowo zakładają konta w chińskich bankach

Według źródeł agencji Reuters, gwałtownie rośnie liczba przedsiębiorstw z Federacji Rosyjskiej, które zakładają rachunki w bankach Państwa Środka.

Reuters podaje informację uzyskaną od pracownika moskiewskiego oddziału jednego z państwowych chińskich banków. Zgodnie z nią co dzień ok. 200-300 rosyjskich firm zwraca się do tej instytucji z wnioskiem o otwarcie nowego konta.

W rosyjskiej stolicy swoje oddziały mają potężne chińskie banki, takie jak: Industrial & Commercial Bank of China, Agricultural Bank of China, Bank of China i China Construction Bank.

Po nałożeniu sankcji przez kraje Zachodu po inwazji na Ukrainę, przedsiębiorstwa z Federacji Rosyjskiej zostały w znacznej części odcięte od możliwości realizacji transakcji z podmiotami z innych państw. Dlatego mogą szukać alternatywy w Państwie Środka, które nie wprowadziło podobnych ograniczeń. Jeżeli trend ten będzie wzrastał, to rosyjskie firmy mogą odejść od dolara w międzynarodowych transakcjach i tym samym wzmocnić globalne znaczenie juana.

Duże rosyjskie przedsiębiorstwo logistyczne FESCO Transportation Group już ogłosiło, że za swoje usługi będzie akceptować płatności w chińskiej walucie.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA