Według źródeł agencji Reuters, gwałtownie rośnie liczba przedsiębiorstw z Federacji Rosyjskiej, które zakładają rachunki w bankach Państwa Środka.

Reuters podaje informację uzyskaną od pracownika moskiewskiego oddziału jednego z państwowych chińskich banków. Zgodnie z nią co dzień ok. 200-300 rosyjskich firm zwraca się do tej instytucji z wnioskiem o otwarcie nowego konta.

W rosyjskiej stolicy swoje oddziały mają potężne chińskie banki, takie jak: Industrial & Commercial Bank of China, Agricultural Bank of China, Bank of China i China Construction Bank.

Po nałożeniu sankcji przez kraje Zachodu po inwazji na Ukrainę, przedsiębiorstwa z Federacji Rosyjskiej zostały w znacznej części odcięte od możliwości realizacji transakcji z podmiotami z innych państw. Dlatego mogą szukać alternatywy w Państwie Środka, które nie wprowadziło podobnych ograniczeń. Jeżeli trend ten będzie wzrastał, to rosyjskie firmy mogą odejść od dolara w międzynarodowych transakcjach i tym samym wzmocnić globalne znaczenie juana.

Duże rosyjskie przedsiębiorstwo logistyczne FESCO Transportation Group już ogłosiło, że za swoje usługi będzie akceptować płatności w chińskiej walucie.

Reuters

Poprzedni artykułPKB Rosji skurczy się o… 35 procent!
Następny artykułRosyjskie banki przechodzą na chińskie karty płatnicze