fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseRosyjskie firmy masowo zakładają konta w chińskich bankach

Rosyjskie firmy masowo zakładają konta w chińskich bankach

Według źródeł agencji Reuters, gwałtownie rośnie liczba przedsiębiorstw z Federacji Rosyjskiej, które zakładają rachunki w bankach Państwa Środka.

Reuters podaje informację uzyskaną od pracownika moskiewskiego oddziału jednego z państwowych chińskich banków. Zgodnie z nią co dzień ok. 200-300 rosyjskich firm zwraca się do tej instytucji z wnioskiem o otwarcie nowego konta.

W rosyjskiej stolicy swoje oddziały mają potężne chińskie banki, takie jak: Industrial & Commercial Bank of China, Agricultural Bank of China, Bank of China i China Construction Bank.

Po nałożeniu sankcji przez kraje Zachodu po inwazji na Ukrainę, przedsiębiorstwa z Federacji Rosyjskiej zostały w znacznej części odcięte od możliwości realizacji transakcji z podmiotami z innych państw. Dlatego mogą szukać alternatywy w Państwie Środka, które nie wprowadziło podobnych ograniczeń. Jeżeli trend ten będzie wzrastał, to rosyjskie firmy mogą odejść od dolara w międzynarodowych transakcjach i tym samym wzmocnić globalne znaczenie juana.

Duże rosyjskie przedsiębiorstwo logistyczne FESCO Transportation Group już ogłosiło, że za swoje usługi będzie akceptować płatności w chińskiej walucie.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA