fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaRząd myśli o węglu plus

Rząd myśli o węglu plus

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że rząd rozważa dopłaty dla każdego gospodarstwa domowego ogrzewanego węglem.

Dopłaty dla gospodarstw domowych ogrzewanych węglem miałaby funkcjonować obok systemu dopłat dla jego dostawców.

Według rozmówcy „DGP” chodzi o kwotę rzędu minimum 1 tys. zł, co przełożyłoby się na koszt dla budżetu szacowany na ok. 10 mld zł. Rozważane będą też dopłaty do pelletu czy termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Pomysły te budzą jednak mieszane uczucia w samym rządzie.

– Przecież jak zrobimy te dopłaty, to podmioty handlujące węglem podbiją ceny – uważa jeden z informatorów „DGP”.

Możliwe też, że zostanie zrealizowany pomysł Ministerstwa Aktywów Państwowych, w ramach którego proponuje się m.in. zerowy VAT na węgiel w 2022 r. oraz obniżenie standardów emisyjnych dla węgla.

„Rządzący stworzyli problem: pozamykali kopalnie (wydali na to miliardy), opodatkowali węgiel z każdej strony i teraz będą ten problem „rozwiązywać”. To znaczy, że będą go bardziej komplikować: wzrośnie inflacja, drożyzna, dług państwowy, papierologia urzędnicza…” – komentuje Iwona Wawruszczak z Ruchu Narodowego.
Wawruszczak przypomina jednocześnie, że jest przecież gotowy projekt ustawy Konfederacji „Tani Węgiel”. Ustawa ta likwiduje 3 z 30 podatków, którymi obciążone jest polskie górnictwo, a więc VAT, CIT dla kopalń oraz podatek akcyzowy.
Internauci pytają z kolei, dlaczego ludzie ogrzewający swoje domy i mieszkania gazem, którym w ostatnim czasie ten surowiec również podrożał, nie mają dopłat.
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA