fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiRząd nie planuje (prawie) żadnych nowych podatków w 2023 roku

Rząd nie planuje (prawie) żadnych nowych podatków w 2023 roku

Chociaż polskie władze nie przewidują w obecnym roku wprowadzenia żadnych nowych podatków, to jest jeden wyjątek od tej zasady.

Wiceminister finansów Artur Soboń udzielił wywiadu telewizji Polsat News, m.in. na temat podatkowych planów rządu na obecny rok.

Nowych podatków nie będzie, ale…

Zgodnie z deklaracjami wiceministra Sobonia władze nie zamierzają w obecnym roku wprowadzić żadnych nowych podatków. Jednocześnie podkreślił, że obecna administracja podczas swojej kadencji realnie je już obniżyła. Od powyższej zasady ma być jednak jeden wyjątek i dotyczy akcyzy od produktów alkoholowych i tytoniowych. Jej coroczna podwyżka o 5 proc. była planowana już wcześniej i będzie konsekwentnie realizowana. Jednocześnie wszystko wskazuje na to, że do końca roku zostanie utrzymana zerowa stawka VAT na żywność.

Wiceminister stwierdził również, że podczas zbliżającej się kampanii wyborczej jego ugrupowanie przedstawi propozycje, które nie będą przewidywać nadmiernego wzrostu wydatków publicznych.

Dalej czekamy na pieniądze z KPO

Polityk Prawa i Sprawiedliwości wyraził też nadzieję na szybkie rozstrzygnięcia w Trybunale Konstytucyjnym, które odblokują możliwość korzystania z Krajowego Planu Odbudowy. Jego zdaniem pochodzące z niego środki finansowe powinny jak najszybciej wspierać inwestycje w polskiej gospodarce.

polsatnews.pl
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA