fbpx
wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaKrajRząd wypłaci rekompensaty za zbyt tanie zboże z Ukrainy

Rząd wypłaci rekompensaty za zbyt tanie zboże z Ukrainy

Wszyscy sfinansujemy dopłaty dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku importu taniego zboża z Ukrainy.

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział wystąpienie do rządu z wnioskiem o przyznanie pomocy dla rolników. Chodzi o wsparcie tych, którzy ponieśli straty w wyniku konkurencji ze strony tańszego ukraińskiego zboża.

Po inwazji Rosji na Ukrainę i ograniczeniu innych możliwości eksportu (głównie drogą morską przez Morze Czarne) nasz kraj stał się ważnym rynkiem dla ukraińskiego zboża, w wyniku czego polscy rolnicy musieli stawić czoło taniej konkurencji ze wschodu.

Dlatego rząd w Warszawie chce zrekompensować rolnikom straty wynikające z tych okoliczności. Działania władz mają polegać na wypłacie odszkodowań do sprzedanej pszenicy i kukurydzy. Sięgną one 150-250 złotych do tony zboża. Wysokość dopłat jest uzależniona od województwa, w którym znajduje się gospodarstwo (w regionach przy granicy z Ukrainą będą najwyższe).

– Rolnicy oczekują ograniczenia lub wręcz zatrzymania importu zbóż z Ukrainy. To oczywiście niemożliwe. Natomiast możemy wprowadzić ograniczenia jakościowe i to robimy – podsumował wicepremier Kowalczyk obecne działania władz mające na celu poprawę sytuacji rolników.

gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA