fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajRząd wypłaci rekompensaty za zbyt tanie zboże z Ukrainy

Rząd wypłaci rekompensaty za zbyt tanie zboże z Ukrainy

Wszyscy sfinansujemy dopłaty dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku importu taniego zboża z Ukrainy.

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział wystąpienie do rządu z wnioskiem o przyznanie pomocy dla rolników. Chodzi o wsparcie tych, którzy ponieśli straty w wyniku konkurencji ze strony tańszego ukraińskiego zboża.

Po inwazji Rosji na Ukrainę i ograniczeniu innych możliwości eksportu (głównie drogą morską przez Morze Czarne) nasz kraj stał się ważnym rynkiem dla ukraińskiego zboża, w wyniku czego polscy rolnicy musieli stawić czoło taniej konkurencji ze wschodu.

Dlatego rząd w Warszawie chce zrekompensować rolnikom straty wynikające z tych okoliczności. Działania władz mają polegać na wypłacie odszkodowań do sprzedanej pszenicy i kukurydzy. Sięgną one 150-250 złotych do tony zboża. Wysokość dopłat jest uzależniona od województwa, w którym znajduje się gospodarstwo (w regionach przy granicy z Ukrainą będą najwyższe).

– Rolnicy oczekują ograniczenia lub wręcz zatrzymania importu zbóż z Ukrainy. To oczywiście niemożliwe. Natomiast możemy wprowadzić ograniczenia jakościowe i to robimy – podsumował wicepremier Kowalczyk obecne działania władz mające na celu poprawę sytuacji rolników.

gov.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA