fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKrajRząd zafunduje potężną podwyżkę osobom niemogącym pracować

Rząd zafunduje potężną podwyżkę osobom niemogącym pracować

Premier Donald Tusk zapowiedział prawie trzykrotną podwyżkę wysokości świadczenia, które otrzymują osoby całkowicie niezdolne do pracy.

Obecnie wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 złotych brutto. Obywatelski projekt wniesiony do Sejmu jeszcze w 2023 roku przewiduje jej zrównanie z wysokością pensji minimalnej, która aktualnie sięga 4242 zł, a od lipca będzie wynosić 4300 zł. Rząd deklaruje pełne poparcie dla tych propozycji podkreślając, że będą one szczególnie istotne dla rodziców opiekujących się swoimi dorosłymi niepełnosprawnymi dziećmi. 

Zapowiadane przez rząd wejście w życie ustawy spowoduje wzrost renty o ponad 2,7 tys. złotych miesięcznie. 

Renta socjalna jest przyznawana osobom, które posiadają orzeczenie ZUS o całkowitej niezdolności do pracy, wydane przed ukończeniem przez nie 18. roku życia lub w trakcie nauki albo kształcenia akademickiego – do 25. roku życia. Obecnie otrzymuje ją prawie 300 tysięcy osób. 

Szacuje się, że zmiana wysokości renty socjalnej do proponowanej kwoty oznacza wzrost wydatków dla krajowego budżetu o 330 milionów złotych miesięcznie (prawie 4 miliardy złotych rocznie). 

gov.pl, orka2.sejm.gov.pl, zus.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA