fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaKrajRząd zafunduje potężną podwyżkę osobom niemogącym pracować

Rząd zafunduje potężną podwyżkę osobom niemogącym pracować

Premier Donald Tusk zapowiedział prawie trzykrotną podwyżkę wysokości świadczenia, które otrzymują osoby całkowicie niezdolne do pracy.

Obecnie wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 złotych brutto. Obywatelski projekt wniesiony do Sejmu jeszcze w 2023 roku przewiduje jej zrównanie z wysokością pensji minimalnej, która aktualnie sięga 4242 zł, a od lipca będzie wynosić 4300 zł. Rząd deklaruje pełne poparcie dla tych propozycji podkreślając, że będą one szczególnie istotne dla rodziców opiekujących się swoimi dorosłymi niepełnosprawnymi dziećmi. 

Zapowiadane przez rząd wejście w życie ustawy spowoduje wzrost renty o ponad 2,7 tys. złotych miesięcznie. 

Renta socjalna jest przyznawana osobom, które posiadają orzeczenie ZUS o całkowitej niezdolności do pracy, wydane przed ukończeniem przez nie 18. roku życia lub w trakcie nauki albo kształcenia akademickiego – do 25. roku życia. Obecnie otrzymuje ją prawie 300 tysięcy osób. 

Szacuje się, że zmiana wysokości renty socjalnej do proponowanej kwoty oznacza wzrost wydatków dla krajowego budżetu o 330 milionów złotych miesięcznie (prawie 4 miliardy złotych rocznie). 

gov.pl, orka2.sejm.gov.pl, zus.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA