fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaEkologiaRząd zapłaci firmom, aby nie przeniosły produkcji z Polski

Rząd zapłaci firmom, aby nie przeniosły produkcji z Polski

Mateusz Morawiecki ogłosił, iż jego administracja przygotowała projekt ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych.

Działania władz w Warszawie mają dostosować nasze prawo do wytycznych Komisji Europejskiej związanych z systemem handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych po 2021 roku.

Ustawa będzie dotyczyć m.in. producentów stali, miedzi czy wodoru, którzy ponoszą koszty związane z zakupem uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Rząd będzie im wypłacał z tego tytułu rekompensaty według nowej formuły, pozwalającej na zwiększenie takiej pomocy wobec stanu obecnego. Będzie nią objęta całość zużywanej energii elektrycznej, bez względu na jej pochodzenie.

Maksymalny limit sumy rekompensat na lata 2022-2031 sięgnie poziomu 45 mld złotych. Jest to wzrost o 30,7 mld względem tego, co miało być na nie przeznaczone do 2028 roku według obecnie obowiązujących przepisów.

Władze mają nadzieję, że dzięki temu ograniczą zjawisko przenoszenia produkcji poza granice Polski, gdzie nie obowiązują tak ambitne cele klimatyczne jak w Unii Europejskiej.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Czy przez UE do Europy wróci malaria?

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego przegłosowała przyjęcie rozporządzenia Nature Restoration Law, które ma na celu przywracanie terenów bagiennych w krajach członkowskich.
2 MIN CZYTANIA

W tej branży długi również urosły

Przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami mają coraz większe zadłużenie, które w ciągu roku urosło o 10 milionów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA