fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaRząd zapłaci firmom, aby nie przeniosły produkcji z Polski

Rząd zapłaci firmom, aby nie przeniosły produkcji z Polski

Mateusz Morawiecki ogłosił, iż jego administracja przygotowała projekt ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych.

Działania władz w Warszawie mają dostosować nasze prawo do wytycznych Komisji Europejskiej związanych z systemem handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych po 2021 roku.

Ustawa będzie dotyczyć m.in. producentów stali, miedzi czy wodoru, którzy ponoszą koszty związane z zakupem uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Rząd będzie im wypłacał z tego tytułu rekompensaty według nowej formuły, pozwalającej na zwiększenie takiej pomocy wobec stanu obecnego. Będzie nią objęta całość zużywanej energii elektrycznej, bez względu na jej pochodzenie.

Maksymalny limit sumy rekompensat na lata 2022-2031 sięgnie poziomu 45 mld złotych. Jest to wzrost o 30,7 mld względem tego, co miało być na nie przeznaczone do 2028 roku według obecnie obowiązujących przepisów.

Władze mają nadzieję, że dzięki temu ograniczą zjawisko przenoszenia produkcji poza granice Polski, gdzie nie obowiązują tak ambitne cele klimatyczne jak w Unii Europejskiej.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA