fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaSkłady węgla nie zawyżały jego cen

Składy węgla nie zawyżały jego cen

Według UOKiK nic nie wskazuje na to, że składy węgla zawyżały ceny surowca. Kontrola UOKiK objęła ponad 200 podmiotów i łącznie 255 punktów sprzedaży.
– Pozyskane przez nas dotychczas informacje nie wskazują, że pomiędzy przedsiębiorcami prowadzącymi składy węgla mogło dojść do porozumień ograniczających konkurencję. Wyższe ceny węgla oraz ograniczenia w jego dostępności wynikały z przyczyn zewnętrznych, które były przede wszystkim skutkiem rosyjskiej agresji na Ukrainę – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
UOKik stwierdził jednoznacznie, że przyczyną wzrostu cen w składach węgla były rosnące koszty zakupu węgla ponoszone przez przedsiębiorców po 24 lutego 2022 r. UOKiK stwierdził także, że nie zaobserwowano istotnego wzrostu marży handlowej, tj. różnicy między średnią ceną zakupu węgla przez składy a średnią ceną jego sprzedaży od lutego do lipca 2022 r. W badanym okresie wzrosła ona jedynie o 5 proc., czyli znacznie poniżej wzrostu poziomu inflacji w tym samym okresie.
Stwierdzono także, że wzrostowi cen towarzyszył niedobór węgla w składach, a przyczyną tego była utrata stałych źródeł dostaw. Aż 77 proc. badanych przedsiębiorców potwierdziło, że krajowi dostawcy lub importerzy odmówili im dostarczenia towaru. Przyczynami tego były głównie braki krajowego węgla lub jego ograniczona ilość oraz embargo na produkty z Rosji i Białorusi.
UOKiK skontrolował także to, czy na składach opału węgiel nie jest magazynowany w celu późniejszej sprzedaży z większym zyskiem. Nie stwierdzono takich przypadków w żadnym z 255 kontrolowanych punktów sprzedaży, a jedyny węgiel, który był magazynowany w niektórych punktach to węgiel przeznaczony do dalszego sortowania albo towar już sprzedany lub zarezerwowany.
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA