fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeSmart Kid walczy w Parlamencie Europejskim

Smart Kid walczy w Parlamencie Europejskim

Na Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego została przedstawiona sprawa dyskryminacji polskiego producenta urządzeń przytrzymujących dla dzieci w samochodzie – Smart Kid Belt.

Jak pisaliśmy wcześniej w artykule Komisja Europejska zablokowała polską innowacyjną firmę, polska firma Smart Kid SA była dyskryminowana przez urzędników Komisji Europejskiej.

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem ten produkt, wiedziałem, że może zmieniać świat i dlatego bardzo się nim zainteresowałem. Nie wiedziałem jednak wówczas jeszcze, co spotka nas ze strony Komisji Europejskiej. A stało się coś, co mogło by być kanwą filmu dla Netflixa

– mówił na Komisji Petycji Krzysztof Markowski, wiceprezes Smart Kid SA.

Duda broni bezstronności

Jak informuje serwis brd24.pl „za polskimi przedsiębiorcami ujął się podczas posiedzenia europoseł Jarosław Duda (PO, EPL). Zasugerował, by przedsiębiorcy poinformowali Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich o złamaniu zasady bezstronności przez Komisję Europejską”.

Produkt z homologacją, będący na rynku ileś lat, zostanie wycofany, bo bezduszne przepisy spowodują, że firma przestanie funkcjonować na rynku europejskim a nawet na rynkach światowych

– mówił eurodeputowany Jarosław Duda. Sugerował ponadto, że czynnikiem w tej sprawie może być konkurencja i przypominał, że produkt polskiej firmy spełnia wszystkie normy, a kosztuje wielokrotnie mniej niż produkty konkurencji. Jego zdaniem w całej sprawie pachnie zmową wielkich koncernów. Dodał też, że osoby odpowiedzialne za tę sprawę z Dyrekcji Generalnej GROW w Komisji Europejskiej nie potrafiły dowieść, że polski produkt jest niebezpieczny.

A Komisja swoje…

Eurokratów z Komisji Europejskiej skrytykował też austriacki eurodeputowany Alexander Bernhuber, europoseł EPL:

Urzędy nie są zbyt wspierające jeśli chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa wprowadzające innowacyjne produkty. (…) Naszym celem powinno być to, by Komisja Europejska wspierała producentów europejskich. Ostatnią rzeczą, którą chcemy jest to, by przedsiębiorstwa europejskie traciły produkcję i byśmy importowali produkty z krajów trzecich. To żaden zysk.

Tymczasem Mark Niclas, szef Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP, upierał się, że „Komisja Europejska działa bezstronnie” i „nie podejmowała żadnych działań przeciw Smart Kid Belt czy takich, które mogłyby ograniczyć jego dostęp do rynku”, co ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Źródło: brd24.pl
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA