fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaInnowacjeSmart Kid walczy w Parlamencie Europejskim

Smart Kid walczy w Parlamencie Europejskim

Na Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego została przedstawiona sprawa dyskryminacji polskiego producenta urządzeń przytrzymujących dla dzieci w samochodzie – Smart Kid Belt.

Jak pisaliśmy wcześniej w artykule Komisja Europejska zablokowała polską innowacyjną firmę, polska firma Smart Kid SA była dyskryminowana przez urzędników Komisji Europejskiej.

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem ten produkt, wiedziałem, że może zmieniać świat i dlatego bardzo się nim zainteresowałem. Nie wiedziałem jednak wówczas jeszcze, co spotka nas ze strony Komisji Europejskiej. A stało się coś, co mogło by być kanwą filmu dla Netflixa

– mówił na Komisji Petycji Krzysztof Markowski, wiceprezes Smart Kid SA.

Duda broni bezstronności

Jak informuje serwis brd24.pl „za polskimi przedsiębiorcami ujął się podczas posiedzenia europoseł Jarosław Duda (PO, EPL). Zasugerował, by przedsiębiorcy poinformowali Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich o złamaniu zasady bezstronności przez Komisję Europejską”.

Produkt z homologacją, będący na rynku ileś lat, zostanie wycofany, bo bezduszne przepisy spowodują, że firma przestanie funkcjonować na rynku europejskim a nawet na rynkach światowych

– mówił eurodeputowany Jarosław Duda. Sugerował ponadto, że czynnikiem w tej sprawie może być konkurencja i przypominał, że produkt polskiej firmy spełnia wszystkie normy, a kosztuje wielokrotnie mniej niż produkty konkurencji. Jego zdaniem w całej sprawie pachnie zmową wielkich koncernów. Dodał też, że osoby odpowiedzialne za tę sprawę z Dyrekcji Generalnej GROW w Komisji Europejskiej nie potrafiły dowieść, że polski produkt jest niebezpieczny.

A Komisja swoje…

Eurokratów z Komisji Europejskiej skrytykował też austriacki eurodeputowany Alexander Bernhuber, europoseł EPL:

Urzędy nie są zbyt wspierające jeśli chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa wprowadzające innowacyjne produkty. (…) Naszym celem powinno być to, by Komisja Europejska wspierała producentów europejskich. Ostatnią rzeczą, którą chcemy jest to, by przedsiębiorstwa europejskie traciły produkcję i byśmy importowali produkty z krajów trzecich. To żaden zysk.

Tymczasem Mark Niclas, szef Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP, upierał się, że „Komisja Europejska działa bezstronnie” i „nie podejmowała żadnych działań przeciw Smart Kid Belt czy takich, które mogłyby ograniczyć jego dostęp do rynku”, co ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Źródło: brd24.pl
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zaawansowane technologie w polskich firmach. Jak wypadamy na tle UE?

Mniej więcej dwie trzecie polskich firm używa zaawansowanych technologii. To słabszy wynik niż wynosi średnia unijna.
2 MIN CZYTANIA

Światowy gigant otworzy w Polsce nowoczesny hub

Visa planuje otworzyć w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy. Wszystko po to, aby pracować nad innowacjami.
2 MIN CZYTANIA

Czy Polacy stracą pracę przez sztuczną inteligencję?

Rozwój sztucznej inteligencji rodzi pytania o przyszłość niektórych zawodów. Jednak na razie Polacy raczej nie muszą się martwić o to, że roboty zastąpią ich w pracy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Samorządowiec aresztowany za złote monety

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Sąd zdecydował, że trafi do aresztu na trzy miesiące.
< 1 MIN CZYTANIA