fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatSpadają ceny nieruchomości na całym świecie

Spadają ceny nieruchomości na całym świecie

W pierwszych miesiącach obecnego roku zanotowano spadek cen mieszkań w co najmniej kilkudziesięciu państwach.

Dane na temat globalnego rynku nieruchomości opublikowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która bazowała na informacjach samodzielnie zgromadzonych oraz pozyskanych od Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

OECD zanotowała w pierwszym kwartale obecnego roku spadek cen mieszkań w dwóch trzecich z monitorowanych pod tym kątem państw. Największe nastąpiły w Danii (o prawie 6 proc.), Nowej Zelandii, Szwecji, Kanadzie i Kolumbii (redukcja cen o 4-6 proc.). W Polsce nieruchomości potaniały o niespełna 1 proc. W sumie podobne tendencje zostały zauważone w 31 krajach.

Zdaniem autorów raportu, spadek cen jest reakcją rynku na polityki banków centralnych, które podnoszą stopy procentowe, aby walczyć z rosnącą inflacją. Zjawisko to przekłada się na wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych. W USA sięga ono już średniego poziomu przekraczającego 7 proc., co jest największą wartością od 30 lat.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że poziom globalnej inflacji spadnie w obecnym roku do 6,5 proc. (z 9 proc., które zanotowano w roku ubiegłym).

weforum.org
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Elon Musk przyjęty w Chinach z honorami

Szef Tesli Elon Musk po raz pierwszy od trzech lat odwiedził Chiny. Spotkał się m.in. z chińskim ministrem spraw zagranicznych. Odwiedził także fabrykę Tesli w Szanghaju.
< 1 MIN CZYTANIA

Regulacje dotyczące ogrzewania zagrażają koalicji rządzącej Niemcami

Zaostrzająca się kłótnia w niemieckiej koalicji rządowej coraz bardziej opóźnia przyjęcie ustawy mającej utorować drogę przejścia na ekologiczne ogrzewanie.
3 MIN CZYTANIA

Czy Republika Południowej Afryki aresztuje Putina?

Republika Południowej Afryki planuje zmienić swoje prawo tak, aby sama mogła podejmować decyzje, czy aresztować przywódców poszukiwanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny – w tej chwili jest do tego zobowiązana. Sprawa dotyczy bezpośrednio Władimira Putina.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA