fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatSpadają ceny nieruchomości w Chinach

Spadają ceny nieruchomości w Chinach

Pierwszy raz od sześciu lat zanotowano nieznaczny spadek cen nowych nieruchomości  w Państwie Środka.

We wrześniu nowe mieszkania w 70 miastach Chin kosztowały o 0,08% mniej. Jednocześnie ich sprzedaż spadła o 17%.

Trendy te są m.in. efektem sytuacji firmy Evergrande Group, największego dewelopera w kraju. Przedsiębiorstwo tonie w długach, których suma przekracza 300 mld USD. Obecnie w budowie jest 1,6 mln jeszcze nie ukończonych przez nią lokali. Chociaż w ostatnich dniach uregulowano część z zaległych zobowiązań, to nadal pozostaje na skraju bankructwa.  Tym samym na chińskim rynku nieruchomości pojawia się duża niepewność. Potencjalni klienci obawiają się inwestować w zakup mieszkania, mając wątpliwości czy deweloper ukończy inwestycje i faktycznie je otrzymają.

Jednocześnie władze w Pekinie wstępnie zatwierdziły wprowadzenie nowego podatku od nieruchomości. Dzięki niemu rząd chce uzyskać większą kontrolę nad rynkiem oraz ograniczyć spekulacje.

Bloomberg

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA